W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Święto Wiosny /Le Sacre Du Printemps

Spektakl: Święto Wiosny /Le Sacre Du Printemps
Data rozpoczęcia 2013-11-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Akcja

Kielecki Teatr Tańca
Święto Wiosny /Le Sacre Du Printemps/

muzyka: Igor Strawiński
choreografia: Angelin Preljocaj
asystentka choreografa: Claudia de Smet
scenografia: Thierry Leproust
kostiumy: Eric Bergère
światło: Marion Hewlett
choreolog: Dany Lévêque
występują tancerze Kieleckiego Teatru Tańca w składzie:
wybrane: Aleksandra Zatorska
gromada: Alicja Horwath-Maksymow,Barbara Karol, Anna Kmiecik, Monika Kuc-Piechota
Sara Sobieraj, Jerzy Kaźmierczak, Dawid Kwarciany, Bartłomiej Łącki, Jan Madej
Dawid Matlak, Grzegorz Pańtak
czas trwania: 40 minut

Premiera „Święta wiosny” w choreografii Angelina Preljocaja odbyła się w 2001 r. w Staatsballett Berlin. W premierze udział wzięli tancerze Ballet Preljocaj i Staatsballett Berlin. Preljocaj rozgrywa akcję spektaklu w minimalistycznej scenografii. W przestrzeni, w której dokonana zostanie ofiara, znajdują się sześciany imitujące trawiasty grunt. Ta oszczędna, surowa sceneria uwydatnia pierwotną, silną relację pomiędzy naturą a człowiekiem. Staje się nie tyle tłem, co współuczestnikiem barbarzyńskiego obrzędu. Z kolei choreografia Preljocaja uwydatnia rozdźwięk pomiędzy tym konstytutywnym, pierwotnym związkiem człowieka z naturą, a kruchą, złudną relacją z drugim człowiekiem. Dramatyzm rozgrywających się wydarzeń spotęgowany jest realistycznym ukazaniem relacji i agresji.

Mężczyźni obserwują zmysłowo poruszające się kobiety. Narasta energia witalnej seksualności. Soczystość i gwałtowność ruchów potęguje współodczuwanie tworzących się par. W rytmicznym pędzie Gromada wpada w trans, podczas którego przenika przez nią myśl naznaczenia ofiary. Staje się to niepostrzeżenie. Gromada otacza Wybraną ze wszystkich stron. Ona rozpaczliwie próbuje uciec z rytualnego kręgu, szarpie się, dziko i gwałtownie broni swego istnienia. Jest świadoma nieuchronności własnego, okrutnego losu, mimo to pierwotne instynkty każą jej zawzięcie walczyć. Grupa pozostaje nieugięta. Zdziera z Wybranej ubranie, by dokonać rytualnego gwałtu. Upokarzana ofiara zapamiętale broni się nadal, jednak finał obrzędu zbliża się nieuchronnie.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Wykonanie odbywa się za zgodą wydawnictwa Boosey & Hawkes

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej