W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Wiśniowy sad
Data rozpoczęcia 2010-10-21
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Spektakl Teatru Nikołaja Kolady pt. Wiśniowy sad

reżyseria: Nikołaj Kolada
asystent reżysera, rekwizytor: Aleksandra Cziczkanowa
światło, dźwięk: Denis Nowosiełow
kostiumy: Irina Balszagina, Swietłana Jakina, Jelena Lialina, Lubow Rodygina
obsada: W. Makowcewa, A. Krawcowa, I. Plesniajewa, Fiodorow, A. Kuczik, O. Jagodin, A. Makuszin, S. Kolesow, O. Bilik, T. Zimina, L. Koszeliowa, S. Kolesowa, M. Tarasow, K. Itunin, A. Zamurajew, S. Bogorodskij, A. Butakow, J. Czistiakow, T. Poddubnyj, M. Czopczijan
czas trwania: 160 min (z przerwą)

Wiśniowy sad w realizacji Nikołaja Kolady daleki jest od charakterystycznych dla adaptacji tego dramatu Czechowa smutnych rozmyślań, leniwych rozmów, półtonów i cichej tęsknoty. Nie ma w nim ani samowarów, obrusów ani ozdobnych abażurów. Zamiast kwitnących drzew szeleszczą wszędzie plastikowe kieliszki. Tutaj nawet wieczny student, Piotr, zamienia się w zdegenerowanego alkoholika, który świetlaną przyszłość dostrzega jedynie w pijackim omamie.

Prowincjonalna Rosja, którą pokazuje spektakl wielu przestraszyła, bo u Kolady rozmowa o niej jest szorstka i surowa. Przedstawiona w stylu ostrej groteski, jako kraj gdzie panuje radość i nieuzasadniona swoboda, bałaganiarstwo i nieodpowiedzialność, gdzie leję się krew i płyną łzy budzi złość i wstręt a przede wszystkim świadomość, że nie o przeszłości tu mowa. Kolada sugeruje, że Wiśniowego sadu – utożsamianego z sumieniem, honorem, miłością do ojczyzny już dawno nie ma, został sprzedany a nastaje „nowy Ruski” – Łopachin – czechowowski człowiek interesu.

Teatr Kolady powstał 4 grudnia 2001 roku, w dniu urodzin Nikołaja Kolady – artystycznego kierownika teatru, zasłużonego działacza sztuki rosyjskiej, laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. Głównym zadaniem teatru jest popularyzacja uralskiej dramaturgii. Obecnie teatr ma w swoim repertuarze 19 spektakli zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Teatr nieustannie eksperymentuje i poszukuje nowego teatralnego języka, inicjuje coraz to nowe projekty. Od pięciu lat jest fundatorem Międzynarodowego Konkursu dla Dramaturgów, którego prestiż znany jest na całym świecie. W repertuarze Teatru można odnaleźć klasykę („Hamlet”, „Rewizor”), sztuki autorów młodego pokolenia (K. Kostenko, T. Sziriajewa), sztuki Nikołaja Kolady („Amigo”, „Feniks”, „Tutenhamon” i wiele innych). W nowym sezonie, wraz z Centrum Współczesnego Dramatu, Teatr Kolady będzie kontynuować prezentacje sztuk współczesnych uralskich dramaturgów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej