W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Zapolska Superstar
Data rozpoczęcia 2018-03-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Lubelski Salon Artystyczny
Udział Płatny
Koszt udziału normalny – 35 zł / ulgowy – 25 zł / grupowe – 20 zł
Kategoria Spektakl

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
"Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)"
reżyseria: Aneta Groszyńska
tekst i dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak
muzyka: Marcin Liweń
choreografia: Katarzyna Zielonka
obsada: Sara Celler-Jezierska, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski

 

Zapolską pamiętamy głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów. Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach.

W spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego zobaczymy Zapolską – nie tylko pisarkę i aktorkę, ale przede wszystkim Zapolską-buntowniczkę, piętnującą krzywdy wyrządzone wykluczonym ówczesnych czasów, nie oglądającą się na resztę, traktującą wolność jako siłę najwyższą. Taka właśnie jest Zapolska – Superstar, pewna siebie, awanturująca się i zupełnie nieskromna, choć czasem w tej niepokornej naturze dochodzą do głosu inne, mniej rewolucyjne pragnienia.

Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się, walczyć o swoje, nie bać się porażek, co więcej – wygrywać je.

Historia dziewiętnastowiecznej pisarki i aktorki w rękach Anety Groszyńskiej staje się zadziwiająco aktualna i współczesna. Osobowość Zapolskiej, jej zmagania z losem i z epoką po upływie czasu dają myślom znacznie więcej pokarmu niż wyciągnięte z jej książek naturalistyczne opisy nędzy czy niesprawiedliwości społecznej.
H. Mazurkiewicz, teatralny.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej