W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie: Jerzy Mleczek

Spotkanie autorskie: Jerzy Mleczek
Data rozpoczęcia 2013-11-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie: Jerzy Mleczek "Nowy przewodnik po cmentarzach przy ul. Lipowej w Lublinie".

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie należy do najstarszych i najcenniejszych nekropoli w kraju i składa się z czterech części: najstarszej z 1794 r. – rzymskokatolickiej, ewangelickiej z 1825 r., prawosławnej z 1840 r. oraz wojskowo-komunalnej z 1916 r. Traktowany jest nie tylko jako miejsce grzebalne, ale również pamięci narodowej oraz zabytek o dużej wartości historycznej i artystycznej. W 1985 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Inspiracją do podjęcia prac nad niniejszym przewodnikiem jest zainteresowanie mieszkańców Lublina historią tego miejsca, a także turystów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta i powoli odkrywają, że cmentarz to również miejsce, gdzie można poznać lokalną i Polską historię. I jedni i drudzy często pytają przewodników lubelskich o materiały dotyczące tej nekropoli. Niestety, ostatni przewodnik po cmentarzu wydano w 1990 r. i dotyczył on tylko części rzymskokatolickiej.

Cmentarz przy ul. Lipowej to historia miasta utrwalona w kamieniu, żeliwie i drewnie, ale to również miejsce, gdzie nasi pradziadowie pozostawili po sobie informacje o swoim istnieniu i działalności na rzecz miasta i regionu. Lubelska nekropolia, której obecna powierzchnia wynosi ponad 12 ha, jest miejscem, gdzie człowiekowi idącemu alejami nasuwa się refleksja o ludzkim przemijaniu i kruchości życia.

Zapraszamy Państwa do spaceru alejami lubelskiej nekropoli zaczynając od bramy głównej przy ul. Lipowej przez część rzymskokatolicką, prawosławną, ewangelicką, a na wojskowo-komunalnej od ul. Białej kończąc. Życzymy miłego i spokojnego czasu w myśl łacińskiej maksymy NON OMNIS MORIAR – nie cały umrę.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej