W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i promocja książki „Papusza”

Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i promocja książki „Papusza”
Data rozpoczęcia 2013-10-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Czarne inspiracje” z Angeliką Kuźniak i promocję książki „Papusza”.

Poezja Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą (czyli lalką), została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który w latach 1948-50 wędrował z taborem cygańskim, ukrywając się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Wiersze artystki zachwyciły Juliana Tuwima, który doprowadził do ich publikacji. Z powodu swej twórczości Papusza została oskarżona o zdradę plemiennego kodeksu i wyklęta przez cygańską społeczność. Jak sama mówiła, „gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa”.
Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.

Angelika Kuźniak – polska reporterka, z wykształcenia kulturoznawczyni (studiowała także lingwistykę na Universita degli Studi di Macerata we Włoszech). Autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej