W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Niewidzialne Miasto. Dyskusja o zjawisku i o książce.

Spotkanie: Niewidzialne Miasto. Dyskusja o zjawisku i o książce.
Data rozpoczęcia 2013-04-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Spotkanie

Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem „codziennego urbanizmu”.
Autorki i autorów książki interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów. Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie (www.niewdzialnemiasto.pl), zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, wynalazki mające ułatwić codzienne życie, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane, by bronić prywatności. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców. Niewidzialne miasto jest książką, która nie tylko pokazuje miasto z nowej perspektywy, ale też dokumentuje, jak i czym żyją dziś miasta w Polsce.


Udział biorą Rafał Czekaj, Aleksandra Kołtun, Marek Krajewski, Marta Ryczkowska. Prowadzenie Sylwia Hejno.

Rafał Czekaj – filozof, adiunkt w Zakładzie Estetyki przy Instytucie Filozofii UMCS w Lublinie, członek zespołu Krytyki Politycznej.
Marek Krajewski – socjolog, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących kultury popularnej, konsumpcji i sztuki oraz książek. Pomysłodawca projektu Niewidzialne miasto.

Marta Ryczkowska – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, doktorantka w katedrze historii sztuki współczesnej na KUL-u w Lublinie. Jest autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej. Wielokrotnie prowadziła blogi festiwali performance, współtworzyła cyfrowe Otwarte Archiwum sztuk i performance w Polsce. Działa we władzach Fundacji Sztuki Performance i Stowarzyszenia „Otwarta Pracownia”.

Aleksandra Kołtun – skończyła socjologię na UMCS w Lublinie. Pracownica Warsztatów Kultury w Lublinie i członek rady nadzorczej Fundacji Teatrikon, gdzie zajmuje się szeroko pojętymi relacjami kultury z biznesem. W wolnych chwilach zajmuje się jakościowymi badaniami społecznymi.

Prowadzenie Sylwia Hejno – dziennikarka kulturalna „Kuriera Lubelskiego”, pisze m.in. o sztuce, doktorantka z Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UMCS.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej