W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Ola Hnatiuk − Odwaga i strach | Kultura Enter

Spotkanie: Ola Hnatiuk − Odwaga i strach | Kultura Enter
Data rozpoczęcia 2016-04-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa (II piętro)
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkania

Spotkanie: Ola Hnatiuk − Odwaga i strach. O postawach w obliczu zagrożenia. Wyimki z historii lwowskiej inteligencji.
Warsztaty Kultury w Lublinie oraz magazyn internetowy Kultura Enter zapraszają na wieczór autorski połączony z otwartą dyskusją − w oparciu o książkę Oli Hnatiuk Odwaga i strach, poświęconą lwowskim Polakom, Ukraińcom i Żydom, których losy dramatycznie splątała wojna. Przewidujemy intelektualne niespodzianki.

Prowadzenie: Barbara Odnous

Ola Hnatiuk (właśc. Aleksandra Hnatiuk) – urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Kijowie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nadzwyczajny w Instytucie Slawistyki PAN, profesor nadzwyczajny w Studium Europy Wschodniej Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006−2010 radca Ambasady RP w Kijowie. Tłumaczka i popularyzatorka literatury ukraińskiej w Polsce. Autorka książek oraz licznych tekstów na łamach ważnych czasopism polskich i ukraińskich.

Jej Odwaga i strach to opowieść o postawach ludzkich w obliczu zagrożenia życia. Autorka ukazuje historię okupowanego Lwowa z perspektywy historii osobistych. Jednak nie tylko na tym polega niezwykłość tej książki, opartej na pamiętnikach, wspomnieniach, listach, a nawet zeznaniach. To opowieść o ludzkich losach, a zarazem o historii polskiej, ukraińskiej i żydowskiej inteligencji, o skomplikowanych relacjach między jej przedstawicielami, o różnych przejawach solidarności i wrogości, u których podstaw leżały odwaga i strach. To historia Lwowa, Polaków, Ukraińców i Żydów opowiedziana w niezwykły sposób. Piękne i ciemne strony historii narodowych, heroiczne chwile i potworna tragedia wojny, etnicznych czystek, Holocaustu zyskują tu ludzki wymiar, by przemawiać tym mocniej i bardziej boleśnie. Nie jest to kolejna opowieść o tolerancji, nostalgiczny portret minionych czasów ani celebrowanie tragizmu utraty. To przekonujące studium pluralizmu, znajdującego odzwierciedlenie w konkretnych uczynkach, w konkretnym mieście, wśród przyjaciół, w rodzinie czy choćby własnym umyśle.

To książka napisana na literackim poziomie najlepszych wspomnień, a zarazem traktująca źródła z równym krytycyzmem, jak czynią to monografie naukowe − Timothy Snyder.

Książka do kupienia podczas spotkania oraz w kawiarni Między Słowami przy ul. Rybnej 4 w Lublinie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej