W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie "On the Corners"

Data rozpoczęcia 2012-08-20
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Koncert

Warsztaty Kultury zapraszają na "On the Corners" – specjalny wieczór zorganizowany w ramach europejskiego projektu badawczo - artystycznego "Corners: East Xpedition" dzięki pomocy i zaangażowaniu niezależnych środowisk kulturalnych Lublina oraz wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lublin.

"On the Corners" to spotkanie z artystami i menadżerami kultury z Chorwacji, Słowenii, Ukrainy, Gruzji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Kraju Basków oraz Gdańska, art jam, VJ oraz konglomerat dźwiękowy stworzony specjalnie pod kątem wizyty uczestników projektu Corners. Reprezentanci kilku lubelskich składów połączą siły tworząc big band. Żywe instrumenty spotkają się z elektroniką. Powstanie swoiste laboratorium granic i kształtu pola porozumiewania się ponad percepcjami.

Skład projektu muzycznego "On the Corners":
Tomasz Piątek – tenor sax
Bartek Węgliński – gitara
Grzegorz Lesiak – gitara
Łukasz Downar – gitara basowa
Jacek Steinbrich – kontrabas, instrumenty klawiszowe
Maciej Dziedzic – perkusja
Chinaski – sample

Projekt i realizacja w Lublinie: Kamil Filipowski, Agata Will, Barbara Wybacz
Koordynacja w Lublinie: Agata Will, tel. +48 889 344 148, a.will@warsztatykultury.pl

O projekcie:
"Corners" to międzykulturowy projekt badawczo - artystyczny stworzony i rozwijany przez sześć europejskich organizacji/instytucji kultury: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016) , Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja). Pierwsza faza projektu - 4 Corners Research & Development - to cztery ekspedycje do odległych regionów Europy. Artyści i badacze podróżują po każdym z nich przez około dwa tygodnie, by poznawać i badać tamtejszą kulturalną, społeczną i polityczną aktywność obywatelską. Doświadczenia uczestników i uczestniczek wyprawy stanowią źródło pomysłów do ich artystycznej pracy.

Ekspedycje („Xpeditions”, gdzie X symbolizuje nieznane) zostały podzielone na cztery etapy:
1. North Xpedition - Ekspedycja Północ, 8 - 21 sierpnia 2011, organizowana przez Umeå 2014
2. Caucasus Xpedition - Ekspedycja Kaukaz, 27 września - 13 października 2011, organizowana przez Intercult
3. Balkan Xpedition - Ekspedycja Bałkany, 15 - 29 kwietnia 2012, organizowana przez Exodos, Drugo More i Pogon
4. East Xpedition - Ekspedycja Wschód, 18 sierpnia - 1 września 2012, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016), Lublin - 20 sierpnia (poniedziałek)

Grupy sześćdziesięciu artystów, artystek i badaczy w trakcie wypraw odwiedzają zakątki m.in. Szwecji, Norwegii, Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i wielu innych państw. Polską ekipę artystów-podróżników tworzą: Katarzyna Krakowiak, Jacek Dominiczak, Maciej Salamon, Katarzyna Pastuszak i Leszek Bzdyl.

Podczas drugiego etapu "Corners" w latach 2013 - 2017, powstałe prace zostaną zaprezentowane w niekonwencjonalnych przestrzeniach publicznych, poza galeriami sztuki, w zakątkach (Corners) całej Europy. Historie zasłyszane w jednym zakątku, zostaną opowiedziane w innym.

Celem "Corners" jest nawiązanie długotrwałego, międzynarodowego partnerstwa umożliwiającego wielopłaszczyznową współpracę między państwami-uczestnikami. "Corners" to nie tylko artystyczne obserwacje, ale również pogłębianie rozumienia pojęć „Europa” i „europejski”, które mogą znaczyć co innego dla mieszkańców odległych zakątków Europy jako kontynentu i dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podróże uczestników i uczestniczek można śledzić w Internecie:
- cornersofeurope.org
- www.facebook.com
- www.flickr.com

Na trasie czwartej ekspedycji projektu "Corners" znalazł się Lublin. W trakcie wizyty grupa odwiedzi organizacje, instytucje kultury i zobaczy miejsca związane z historią i działalnością kulturalną Lublina, na swojej trasie spotkają się z artystami sztuk audio – wizualnych i plastycznych, animatorami i menadżerami kultury, aktorami i reżyserami tańca i teatru, muzykami, a wieczorem zawitają do Warsztatów Kultury aby spotkać się i porozmawiać z lokalnymi artystami i aktywistami oraz zaprezentować swoją działalność.

Wstęp wolny

Powiązane:

Warsztaty Kultury

Najważniejsze wydarzenia cykliczne