W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943"

Spotkanie "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943"
Data rozpoczęcia 2013-07-01
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Stowarzyszenie „Panorama Kultur" oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" zapraszają na spotkanie z cyklu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”.

Cykl całorocznych spotkań wspierających polsko-ukraińskie pojednanie w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

W programie:
- prezentacja książki “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (z wyborem relacji świadków historii)
- spotkanie z ukraińskimi i polskimi uczestnikami projektu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (uczestnicy ekspedycji na Wołyń w lipcu 2013 r.)
- prezentacja multimedialna oraz zwiastun filmu dokumentalnego “Mój Przyjaciel Wróg” (z udziałem reżyserki W. Kości)

Prowadzenie: Aleksandra Zińczuk

W spotkaniu dodatkowo wezmą udział:

dr Łukasz Jasina – ur. 1980 w Hrubieszowie, absolwent prawa (2004), historii (2005) i dziennikarstwa (2005) na KUL oraz Collegium Invisibile, doktora nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2011). Stypendysta: Harvard Ukrainian Research Institute, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i Petro Jacyk Centre w Toronto. Pobyty naukowe miedzy innymi w: Harvard University i Brandeis University. Członek redakcji "Kultury Liberalnej" i zespołu "Res Publiki Nowej", komentator prasowy, telewizyjny i radiowy, analityk i publicysta.

Wanda Kościa – ur. w Londynie, reporter, producent i twórca filmów dokumentalnych dla telewizji brytyjskiej. Podejmuje tematykę związaną ze współczesną historią. Współpracowała przy produkcjach takich jak The Struggles for Poland (Zmagania o Polskę – historia Polski w XX wieku) z 1985 r. czy The Other Europe (Ta druga Europa – seria o Europie Centralnej zza żelaznej kurtyny) z 1988 r. Pracownik działu programów historycznych BBC (od 6 lat). W 2004 r. otrzymała Nagrodę Griersona z film powstały z przeprowadzonych wywiadów – Soldiers Story (Opowieść Żołnierska). W 2005 r. nakręciła film Bitwa Warszawska pokazany w Polsce, Europie i BBC.

Robert Kuwałek – z wykształcenia historyk i pedagog związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku. W 2004 r. doprowadził do otwarcia Muzeum w Bełżcu, gdzie do 2007 r. pełnił obowiązki kierownika. W 2002 r. jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej prowadził badania w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz National Archives w College Park. Autor oraz współautor licznych publikacji specjalistycznych poświęconych społeczności żydowskiej w Lublinie oraz zagładzie Żydów na terenie Lubelszczyzny. Do ważniejszych publikacji należą: przygotowana z Wiesławem Wysokiem książa pt. Lublin. Jerozolima Królestwa Polskiego oraz monografia Obóz zagłady w Bełżcu (2010).

dr Leon Popek – doktor historii, archiwista, pracownik lubelskiego oddziału IPN, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Podolskiej, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się organizowaniem wystaw i sesji poświęconych dziejom Wołynia. Jego dorobek naukowy jest imponujący – 21 książek i ponad 180 artykułów poświęconych tematyce wołyńskiej. Jedną z najpopularniejszych publikacji tego autora jest książka pt. Ostrówki. Wołyńskie Ludobójstwo.


Kontakt i koordynacja:
Aleksandra Zińczuk
olatnn@gmail.com

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej