W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie poświęcone Pamięci Mirosława Dereckiego (1936-1998)

Spotkanie poświęcone Pamięci Mirosława Dereckiego (1936-1998)
Data rozpoczęcia 2016-02-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Pretekstem do spotkania wspomnieniowego o jednym z najwybitniejszych lubelskich dziennikarzy i reportażystów, jest 80. rocznica Jego urodzin. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja serwisu internetowego poświęconego Mirosławowi Dereckiemu, zawierającego wspomnienia Jego przyjaciół i współpracowników, audycje radiowe Mirosława Dereckiego, zdjęcia archiwalne oraz pogłębioną bibliografię Jego tekstów dziennikarskich przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Mirosław Derecki urodził się w Lubartowie. Studiował weterynarię, choć jego pasją było aktorstwo. Został dziennikarzem, ale nie zrezygnował z działalności estradowej udzielając się przez wiele lat w lubelskich kabaretach. Pisał książki poważne, dokumentalne, ale i reporterskie gawędy, w których utrwalił Lublin, jakiego już dawno nie ma - jego mieszkańców, kulturę, nastrój. Jego teksty pojawiały się od 1960 r. w "Kamenie", a także w "Relacjach" czy "Kurierze Lubelskim". Od 1991 rozpoczął współpracę z lubelskim oddziałem "Gazety Wyborczej". Jej efektem była wyjątkowa książka pt. Weekend wspomnień, która zawierała wybór 14, z ponad 300, opowieści o Lublinie, jakie ukazały się na łamach "Gazety w Lublinie". Mirosław Derecki był także współautorem wielu audycji i programów dla lubelskiego Radia i Telewizji. Książki Mirosława Dereckiego, które ukazały się drukiem: Śladami hubalczyków (1971), Tropem majora Hubala (1971), Na ścieżkach polskich komandosów (1981), Na studenckim szlaku (1995), Weekend wspomnień (1988), Mój Kazimierz (1999), Lubelskie lata Edwarda Stachury (2009).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej