W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność

Spotkanie: Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność
Data rozpoczęcia 2016-11-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/ Królewska 17 (wejście od podwórka)
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wiele zawodów, które dla naszych rodziców i dziadków było oczywistych, dziś jest już tylko wspomnieniem. Czy ktoś pamięta jeszcze o sitarzach, traczach czy - charakterystycznych dla naszego regionu - szewcach wyrabiających tyszowiaki? Tymczasem w miasteczkach i wsiach Lubelszczyzny pracują jeszcze najstarsi przedstawiciele zawodów takich jak bednarze, garncarze, łyżkarze czy kowale (dziś zajmujący się kowalstwem artystycznym). Nawet w samym Lublinie spotkać można zecerów, kamaszników, kuśnierzy i kaletników.

W  Domu Słów odbędzie się spotkanie promujące projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność”. Nad projektem tym dział Historii Mówionej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” pracował od kwietnia. Teraz nadszedł czas na podsumowanie i prezentację wyników. Zaprezentujemy między innymi model 3D domu-warsztatu szewca Fawki z Wojsławic oraz szlak rzemiosła z ponad 2 500 lokalizacjami. W spotkaniu weźmie udział Magdalena Zabłocka z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

Warto podkreślić, że na potrzeby projektu nagrano wspomnienia ponad 50 rzemieślników z Lublina i Lubelszczyzny. Online będzie dostępnych ponad 800 fragmentów ich opowieści.

Projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność”, to próba przybliżenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, dziejów rzemiosła na Lubelszczyźnie, wpisanych w kontekst kulturowy regionu. Osią konstrukcyjną multimedialnej narracji będzie odtworzony w technice 3D drewniany, podcieniowy dom szewca Fajwla Szylda (Fawki) z Wojsławic. Posługując się modelem 3D użytkownicy będą mogli w sposób aktywny poznawać lokalną historię i tradycyjne rzemiosła - budując wirtualny dom, można kolejno wcielać się w rzemieślników różnej profesji, pracujących przy jego budowie, jak i wyposażeniu oraz poznawać czynności niezbędne w trakcie budowy oraz wyposażania domu.

Zaprezentowany zostanie także multimedialny szlak oraz indeks ponad 2 500 zakładów rzemieślniczych istniejących w Lublinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRL-u. Na szlaku pokazane zostaną także ośrodki rzemieślnicze charakterystyczne dla Lubelszczyzny.

W ramach projektu nagrywane były relacje mówione rzemieślników; pozyskiwane i digitalizowane archiwalne materiały ikonograficzne, wykonana została współczesna dokumentacja fotograficzna wybranych zakładów i narzędzi rzemieślniczych. Wszystkie materiały wraz z multimedialnymi hasłami dotyczącymi wybranych rzemiosł, dostępne będą na stronie internetowej projektu.

Model 3D wraz z animacją przygotowują w kooperacji studia Mutated Byte oraz Poligon Studio

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Panorama Kultur oraz Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.
Projekt dofinansowany został przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej