W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie z cyklu: Jak żyć? - "Rosja, której nie znamy, Rosja, której się boimy - uwiedzeni Rosją"

Data rozpoczęcia 2011-02-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie

Rosja to palący temat wczoraj i dziś. Pamiętamy Rosję Katkowa, Nowosilcowa a potem świat Stalina, Breżniewa, wreszcie Putina. Jej się boimy. Ale jest Rosja Puszkina, Dostojewskiego, Gogola, Czechowa, Mandelsztama, Brodskiego i Jerofiejewów. Nią jesteśmy na zawsze uwiedzeni. I jest Rosja dzisiaj, ciągle niezwykłej, współczesnej myśli humanistycznej, ekonomicznej, walczącej o lepszy świat – tej, nie znamy. Powinniśmy być jej ciekawi.
Janusz Opryński

W spotkaniu udział wezmą:

* Jerzy Pomianowski
* o. Aleksander Hauke-Ligowski
* o. Tomasz Dostatni
* Janusz Opryński

Fragmenty "Braci Karamazow" w tłumaczeniu Cezarego Wodzińskiego według adaptacji Janusza Opryńskiego czytają:

* Karolina Porcari
* Magdalena Warzecha
* Jacek Brzeziński

Jerzy Pomianowski - pisarz, tłumacz, publicysta, znawca zagadnień rosyjskich. Urodził się 13 stycznia 1921 w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przed wojną rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował literacko w tygodniku "Próby", pisał także dla "Szpilek" i teatru Cricot I. W latach 1944-1946 był w Moskwie redaktorem Agencji Prasowej Polpress. Publikował m.in. w "Nowych Widnokręgach". W 1946 jako repatriant wrócił do Polski, by wyjechać do ZSRR jako korespondent prasowy. W 1947 roku ukończył Instytut Medyczny w Moskwie, specjalizując się w psychiatrii. Był kolejno lekarzem, urzędnikiem, krytykiem teatralnym, scenarzystą, kierownikiem literackim Teatru Narodowego i Zespołu Filmowego "Syrena". Kilka lat prowadził dział teatralny w "Nowej Kulturze" i w redakcji pisma "Świat". Wykładał dzieje dramatu na Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego.(...)

Organizatorzy:
Centrum Kultury w Lublinie
Fundacja „Ponad granicami”

Najważniejsze wydarzenia cykliczne