W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu - Regionalizm jako forma promocji regionu

Spotkanie z cyklu - Regionalizm jako forma promocji regionu
Data rozpoczęcia 2011-09-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Generał Franciszek Kleeberg. Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" oraz działalność Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kocka

Prowadzenie: Kazimierz Spaleniec

Wstęp wolny

Kock ma bogatą historię jako jedno z najstarszych miast polskich. Przywilej lokacyjny nadał mu król Władysław Jagiełło w Jedlni, w Środę Popielcową 1417 r., przychylając się do prośby Jakuba, biskupa płockiego. Na tle historii miasta wyróżniają się wielkie postacie, m.in. Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska (1728-1800), wojewodzina bracławska, osoba wykształcona, a poprzez swoją działalność polityczną, patriotyczną, społeczną, gospodarczą i naukową zaliczana do najbardziej światłych postaci Polski w XVIII wieku; płk Berek Joselewicz (1764-1809), uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, poległy w walce 5 maja 1809 r.; gen. Franciszek Kleeberg, dowódca SGO „Polesie”, bohater ostatniej bitwy wojny 1939 r.

W 1983 r. rozpoczęło działalność w Kocku Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kocka, a jego prezesem został Józef Mitura. W 1984 roku powstał mieście Gminny Ośrodek Kultury, później noszący nazwę Domu Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Kolejnymi dyrektorami ośrodka byli: K. Świderska, Jadwiga Pudelska, Józef i Barbara Obroślakowie, którzy swoją inicjatywą i wieloma pomysłami przyczynili się do popularyzacji miasta Kocka, jego historii oraz upamiętnienia jego bohaterów, zwłaszcza w środowiskach lokalnych, mediach oraz wśród jego mieszkańców.

Zarówno Towarzystwo, jak i Dom Kultury przyczyniają się także do integracji środowiska Kleeberczyków, jednocześnie zbierając i uzupełniając dokumentację do dziejów Kocka ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej bitwy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. W pomieszczeniach Pałacu Jabłonowskich w Kocku znajduje się Muzeum SGO „Polesie”, a na cmentarzu wojennym dzwon „Franciszek”, ufundowany na pamiątkę bitwy i generała Kleeberga. W pobliskiej Woli Guławskiej powstało Muzeum Militarne tego zgrupowania, nazywane przez byłych żołnierzy II wojny światowej „Sanktuarium Kleeberczyków”.

Powiązane:

Dom Kultury LSM