W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z prof. dr hab. Stefanem Symotiukiem - promocja książki" Witkacy Filozof"

Spotkanie z prof. dr hab. Stefanem Symotiukiem - promocja książki" Witkacy Filozof"
Data rozpoczęcia 2016-06-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki He Shuifa, UMCS Biblioteka Główna UMCS w Lublinie piętro III ul. I. Radziszewskiego 11
Organizator ACK UMCS ,,Chatka Żaka’’
Udział Bezpłatny
Kategoria Promocja

Spotkaniu towarzyszy wystawa malarstwa NATCHNIENIA W CISZY - Jadwigi Grażyny Szczotki-Fabisiak.
Prowadzenie – red. Lech L. Przychodzki

Stefan Symotiuk, rocznik 1943, emerytowany profesor UMCS, długoletni kierownik Zakładu Filozofii Kultury UMCS. W "Strzępach biografii" napisał: "Zawsze dobrze się czułem "na pograniczu" literatury i filozofii. Lubiłem pisać "wycyzelowane" teksty, będące mocne w tezie i bez zarzutu w językowej formie. (...) Byłem przez całe życie pożeraczem książek. Przeszedłem na emeryturę, żeby móc wreszcie dorwać się do lektury kilku tysięcy książek, które zgromadziłem przez dojrzałe życie".

Założyciel i honorowy przewodniczący Towarzystwa Witkacjańskiego, przewodniczący Komisji Filozoficzno-Przyrodniczej PAN, wiceprzewodniczący lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Autor książek: "Pojmowanie krytyki i krytycyzmu w polskich sporach filozoficznych XX wieku", "Filozofia i genius loci", "Stany ducha" czy "Kultura, cywilizacja, barbarzyństwo. Eseje historiozoficzne" i setek tekstów rozproszonych. O jego postaci i poglądach traktuje praca zbiorowa pod red. J. Mizińskiej, pt. "Homo inquietus. Człowiek niespokojny", wydana w roku 2009.

Za swoich Mistrzów uważa profesorów: Jakuba Litwina i Andrzeja Nowickiego. Sam również stał się Mistrzem dla wielu ludzi kultury, choć nie wszyscy się do tego przyznają.     

Licealne fascynacje Witkacym przerodziły się u profesora Stefana Symotiuka w głębokie, filozoficzne podróże - tak po twórczości wybitnego artysty, jak i jego biografii, nierozdzielnie związanej z dziełami, które do dziś nie tracą na swej wartości. Stacją tymczasowo końcową, z pewnością nie ostatnią, owej drogi są „Rekonesanse witkacjańskie” profesora. Pozycja ważka dla analityków, ale i wielbicieli prac Witkacego – tak malarskich, jak literackich.

W „Rekonesansach...” autor przybliża światy Stanisława I. Witkiewicza, złożone z wielu sprzeczności, nie poddające się pokupnym analizom – a jednak spójne w swej wielkości. I tak Stefan Symotiuk przedstawia czynniki, tworzące zjawisko, zwane witkacyzmem, sięgając jednocześnie ku ich źródłom. Znajdziemy tu i studium „estetyki negatywnej” w twórczości literackiej Witkacego, przedstawienia filozoficznego sensu sztuki portretowej artysty, ale też odpowiedź na pytanie, kim jest Witkiewiczowski „hyperrobociarz” a także – na czym polega i jakie są podstawy katastrofizmu twórcy „Pożegnania jesieni”. Lubelski myśliciel próbuje rozszyfrować twórczość swego ulubieńca, znaleźć jej genezę, określić wpływy, czym niewątpliwie rzuca poprzez swą książkę nowe światło dla kolejnych interpretatorów sztuki Witkacego. (...)

Nie bez powodu autor dołącza do ukończonego dzieła fragment XIX-wiecznych „Zasad filozofii” Emila Boiraca, ukazujący sylwetkę i filozofię Leibnitza. Czyni to, aby czytelnicy „mogli wejść w nurt tej samej rzeki”, w której powstawały zaczątki światopoglądu Stanisława I. Witkiewicza. Tym samym zachęca nas do samodzielnego myślenia i dogłębnych studiów. Tylko dzięki nim możemy się przekonać, iż w momencie zetknięcia się z geniuszem - nie ma łatwych odpowiedzi na dotyczące go pytania. (...)

 (Z tekstu Agnieszki Brytan)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej