W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Svajone i Pauliusem Stanikas

Spotkanie z Svajone i Pauliusem Stanikas
Data rozpoczęcia 2013-05-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Spotkanie

Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie “Rewiry” zaprasza na spotkanie z jednymi z najwybitniejszych, współczesnych artystów litewskich — Svajone i Pauliusem Stanikas.

Państwo Stanikas wyemigrowali pod koniec lat 80. do Francji, gdzie zyskali uznanie czołowych francuskich krytyków sztuki m.in. słynnej autorki Życia seksualnego Catherine M. Catherine Millet. Dzięki swojemu gruntownemu wykształceniu, jakie zdobyli w Wilnie pobierając lekcje u profesorów Akademii Sztuk Pięknych, Svajone i Paulius Stanikas uprawiają rzeźbę, malarstwo, rysunek, grafikę, ceramikę czy też video art. Ich wszechstronność pozwala im łączyć w niekonwencjonalny sposób klasyczne techniki plastyczne z nowymi środkami wyrazu. Komponują wielowymiarowe instalacje, zestawiając ze sobą monumentalne rysunki lub fotografie z obiektami sztuki użytkowej.

Po raz pierwszy w historii, S&P Stanikas mieli zaszczyt reprezentować Litwę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku, prezentując instalację zatytułowaną World War. Ponadto, zrealizowali liczne wystawy indywidualne m.in. w galerii White Box w Nowym Jorku “End Of A Millenium”, w galerii VU w Paryżu “Inferno” jak również w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Zapraszano ich wielokrotnie na prestiżowe wystawy zbiorowe m.in w Centrum Pompidou i Grand Palais w Paryżu oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Prace Svajone i Pauliusa Stanikas nieustannie interpretują kondycję ludzką we współczesnym świecie. Mimo, iż posługują się zróżnicowanymi technikami ekspresji, ich dzieła zachowują tematyczną spójność.

Oprócz pokazu fotografii dzieł S&P Stanikas, zaprezentujemy także ich dwa autorskie filmy: Inferno, który nawiązuje do “Boskiej Komedii” Dante Alighieri oraz Magda Goebbels Project. Realizując Magda Goebbels Project, Svajone i Paulius Stanikas czerpali inspiracje ze słynnego zabójstwa sześciorga dzieci, dokonanego 1-go maja 1945 roku w berlińskim bunkrze przez ich matkę, Magdę Goebbels — żonę ministra propagandy Trzeciej Rzeszy, Josepha Goebbelsa. Zarówno Inferno jak i Magda Goebbels Project ukazują zniewolenie i upokorzenie jednostki w systemach totalitarnych — nazizmie i komunizmie. Jednym z głównych środków ekspresji, jakim posługują się litewscy artyści w swoim bogatym dorobku, jest ciało. Cielesność służy do wyrażania ludzkiego cierpienia. Sprawia, że widz koncentruje się na bólu, poniżeniu i szeroko pojętym uprzedmiotowieniu człowieka, które również obserwujemy we współczesnych demokracjach.

Projekcja filmów i spotkanie z artystami odbywa się w ramach wizyty przygotowaczej. Podczas kolejnego pobytu, przewidzianego jesienią 2013 roku dojdzie realizacji ich pracy w przestrzeni miejskiej.

Spotkanie poprowadzi Marta Ryczkowska
Koordynator projektu: Radosław Łasisz

Kontakt:
Szymon Pietrasiewicz
Centrum Kultury w Lublinie
tel. (081) 536 03 14
e-mail: szymon.pietrasiewicz@ck.lublin.pl