W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Wojciechem Nowickim. „Odbicie” i inne eseje o fotografii

Spotkanie z Wojciechem Nowickim. „Odbicie” i inne eseje o fotografii
Data rozpoczęcia 2015-09-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”, Sala Czarna
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Teatr NN zaprasza wszystkich fanów fotografii  na spotkanie z Wojciechem Nowickim, pisarzem, publicystą i kuratorem wystaw fotograficznych. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce - "Odbicie" (Wydawnictwo Czarne, 2015).

O książce "Odbicie": Eseje Wojciecha Nowickiego dotyczą uniwersalnego narzędzia, fotografii, która – bywa – zawodzi albo z upływem czasu zmienia znaczenie, lecz przez to staje się bardziej dotkliwa. Jednak nie o samych obrazach tu mowa, ale i o bohaterach zdjęć, tych znanych i tych bezimiennych, a także o autorach, artystach, rzemieślnikach, dokumentalistach. To swoista kontynuacja "Dna oka. Esejów o fotografii", tym razem skupiona na portrecie: w jej centrum jest człowiek, obnażony, odbity w lustrze, wydany na pastwę spojrzenia.

Wojciech Nowicki (1968) jest pisarzem, kuratorem wystaw fotograficznych i recenzentem kulinarnym. Jego książka "Dno oka. Eseje o fotografii" (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku "Salki" otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. W "Tygodniku Powszechnym" publikuje eseje dotyczące fotografii. Jest członkiem rady Miesiąca Fotografii w Krakowie.
 

Myślę sobie, że bycie Wojciechem Nowickim jest na pewno pasjonujące, ale i wyczerpujące. Widzieć tak szczegółowo, w takim mikroskopijnym zbliżeniu, a jednocześnie ogarniać wzrokiem cały horyzont – to nie może być łatwe.

Filip Springer

Dlaczego gdy patrzymy na ludzi na starych fotografiach, przejmuje nas jedna myśl – oni wszyscy już nie żyją? Skąd siła tych niepozornych papierowych odbitek? Światło? Czułość? Może ta książka pozwoli nam to zrozumieć. Wojciech Nowicki jak nikt potrafi patrzeć na fotografie.

Maria Poprzęcka

Nowicki zatrzymuje się i pochyla się nad zniszczonymi czasem, przybrudzonymi historią obrazami. Zdejmuje z nich wierzchnią warstwę emulsji, słowem przywraca magię medium. Poszukuje, błądzi, odkrywa. W kilku esejach prześwietla nie tylko losy bohaterów zdjęć i ich autorów, lecz także ponad 170 lat istnienia fotografii.

Agnieszka Warnke, culture.pl

 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej