W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Studenckie spotkania z Tradycją

Studenckie spotkania z Tradycją
Data rozpoczęcia 2008-03-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

Studenckie spotkania z Tradycją to kolejne przedsięwzięcie lubelskiego środowiska folkowego. Inspiracją do zorganizowania tego typu spotkania stała się idea zaprezentowania wątków kultury tradycyjnej szerokiemu gronu odbiorców. Umożliwienie żywego kontaktu z twórcami ludowymi, a także czynne włączenie się w działanie – poprzez uczestnictwo w warsztatach.
Spotkanie marcowe tematyką nawiązuje do bieżących wydarzeń w tradycyjnym roku obrzędowym. Na tydzień przed rozpoczęciem Świąt Wielkanocnych zapraszamy na wspólne zdobienie tradycyjnymi technikami pisanek, koncert pieśni wielkanocnych i wielkopostnych – w wykonaniu zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, oraz prelekcję tematyczną, którą wygłosi prof. Jan Adamowski – znawca kultury tradycyjnej, dyrektor instytutu kulturoznawstwa UMCS.
Zespół śpiewaczy Jarzębina powstał w 1990 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy - wsi położonej w powiecie janowskim na roztoczu. Składa się on z grupy śpiewaczej i obrzędowej. Na szczególną uwagę w repertuarze zespołu zasługują unikalne pieśni wielkopostne, połączone z gwarą . Źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa. Laureat Baszty na XLI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Tradycja malowania pisanek sięga czasów starożytnych – najstarsze odnaleziono na terenie Mezopotamii. Pisanki stały się przez wieki przedmiotem wielu mitów i legend. Zwyczaj malowania jaj ma w Polsce tysiącletnią tradycję. w dawniejszych czasach jajko jako symbol nowego życia, płodności, urodzaju posiadało szczególną, magiczną moc. W drugiej połowie XIX w. pisanka stała się również formą prezentu. W zależności od zastosowanej techniki zdobione jajka nazywa się pisankami lub kraszankami. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku.
Organizacja spotkania zajmują się studenci UMCS – działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego oraz kołach naukowych – etnologów i folklorystów, kulturoznawców, etnolingwistów UMCS.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej