W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Sztuka Dialogu. Żydzi Lubelscy" - prezentacja projektu

"Sztuka Dialogu. Żydzi Lubelscy" - prezentacja projektu
Data rozpoczęcia 2007-10-06
Godzina rozpoczęcia 20:00
Godzina zakończenia 22:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

dramaty:
„Chciałabym zostać Żydówką”, Anna B. Mirecka. reż. Dorota Ignatiew
„Żyd”, Artur Pałyga , reż. Ewelina Pietrowiak

film:
„Sztuka Dialogu” reż. Katarzyna Lisiak

„Sztuka Dialogu” to autorski projekt Tadeusza Słobodzianka. Jego podstawowym celem jest odnowienie współczesnej polskiej dramaturgii, aby na powrót stała się kwintesencją wewnętrznego dialogu, jaki na temat swej kondycji toczy polskie społeczeństwo.
Szósta już edycja warsztatu, który w tym roku odbył się w Lublinie, łącząca w sobie laboratoryjną pracę reżyserów, aktorów i dramaturgów, poświęcona była historii Żydów lubelskich. Uczestnicy warsztatu inspirowani dyskusjami moderowanymi przez specjalistów tak wybitnych jak: Anna Bikont, Jacek Bomba, Jan T. Gross, Dariusz Libionka, Leonard Neuger, Paweł Śpiewak czy Waszkinel Weksler realizowali improwizacje aktorskie na tematy współczesnych relacji polsko-żydowskich, historii Żydów i Zagłady, nowego odczytania Dybuka sięgając nieraz po źródła rozważań nad Kabbałą i Biblią. Codzienne wspólne teatralne doświadczenie tej trudnej tematyki miało zainspirować obecnych na warsztacie dramaturgów do napisania zupełnie nowych tekstów dla teatru. Czytanie dwóch spośród napisanych już historii („Chciałabym zostać Żydówką" Anny B. Mireckiej i „Żyd" Artura Pałygi) znajdzie się w programie tegorocznych „Konfrontacji", które wraz z Ośrodkiem Brama Grodzka, Fundacją „Nowy Staw" oraz Miastem Lublin zorganizowały tegoroczny warsztat.
Czytaniom towarzyszyć będzie projekcja filmu zrealizowanego podczas warsztatu oraz prezentacja fotograficzna.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej