W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sztuka partycypacyjna, czyli…? wykłady otwarte, prowadzenie Anna Włodarska

Sztuka partycypacyjna, czyli…? wykłady otwarte, prowadzenie Anna Włodarska
Data rozpoczęcia 2017-06-09
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17, 20-112 Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Sztuka partycypacyjna, czyli…?

Współpraca, współdziałanie, przestrzeń dialogu między twórcą a odbiorcą, wspólna kreacją, a może jest tak, jak powiedziała Claire Bishop w wywiadzie dla Dwutygodnika: To rodzaj strategii, poprzez którą ludzie stają się tworzywem dzieła artystycznego. (wywiad przeprowadzony w 2016 roku przez Iwo Zmyślonego).
Spójrzmy na rys historyczny działań z obszaru sztuki „współuczestniczącej” i zastanówmy się, czym też ona jest przede wszystkim punktu widzenia odbiorcy, ale też jaką rolę może spełnić.

Anna Włodarska - współorganizator działań Stowarzyszenia Trzeci Teatr w Drodze oraz festiwalu Off Prezentacje Teatralne (Bydgoszcz), pracownik programowy Aletrnatywnej Sceny Teatralnej Klub Żak, Gdańsk (2003-2007) oraz współorganizator międzynarodowego festiwalu - Trójmiejskiej Korporacja Tańca. W tym samym okresie rozpoczęła współpracę z Janem Klatą jako jego asystent i dramatrug przy wybranych realizacjach: Trzy stygmaty Pamera Eldriga, Weź przestań, Oresteja, Szewcy u bram, Witaj/Żegnaj. Od 2008 roku również asystent  i dramaturg, producent przedstawień teatralnych oraz realizator własnych przedsięwzięć artystycznych (warsztaty, projekty muzyczne, projekty interdyscyplinarne) za dyrekcji Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Od 2012 roku związana, (najpierw) jako studentka, a obecnie jako współpracujący dydaktyk z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.  W tym czasie została inicjatorem i głównym pomysłodawcą ogólnopolskich projektów skierowanych do studentów Akademii Sztuk Pięknych (w całej Polsce) – projekt kuratorsko-wystawienniczy RE-AKCJE, plenery interdyscyplinarne oraz projekty badawcze. Koordynuje projekt Dotknij Teatru w Trójmieście. Realizuje własne działania z obszaru sztuk wizualnych oraz animacji kultury. Pracuje nad doktoratem o strategiach współczesnej scenografii.
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (za wybitne osiągnięcia artystyczne).

Mateusz Grymek - absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie; w Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka, II Pracowni Interdyscyplinarnej dra hab. Zbigniewa Sałaja prof.ASP i dra hab. Grzegorza Sztwiertni prof.ASP oraz w Pracowni Fotografii 1 dr hab. Agaty Pankiewicz prof. ASP. Od 2016 roku doktorant na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (opiekun prof. Zbigniew Bajek). Założyciel i Przewodniczący Interdyscyplinarnego Koła Artystyczno-Naukowego IKAN na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 do 2016 roku Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Malarstwa. Od 2016 roku Przewodniczący Samorządu Doktorantów ASP w Krakowie.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne 2015/2016, Marszałka Województwa Małopolskiego (Sapere Auso) 2015/2016. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo oraz organizacją i aranżacją wystaw. Tworzy obiekty i instalacje. Zorganizował 3 wystawy indywidualne, 50 zbiorowych, uczestniczył w ok. 65 wystawach i pokazach zbiorowych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej