W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Teatr Centralny - Spektakl "Ferdydurke" Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr"

Data rozpoczęcia 2010-01-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ART Studio, ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” przedstawia „Ferdydurke” według powieści Witolda Gombrowicza

"Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna – śmieszność gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery."
Łukasz Drewniak, Teatr

Lubelska wizja powieści Gombrwicza wydobywa z niej swoiste ścieśnienie i duszność: ławka, na której brakuje miejsca, bliski kontakt ciał, podporządkowanie ciała impulsom biologicznym, powtarzające się w swym stylu zachowania rodem z Rabelaise'a, zawężona do granic absurdu przestrzeń sceniczna. Spektakl zachowuje rytmiczność konstrukcji, nie przenosi ciągów fabularnych, a zamyka całość w powracających całostkach w pewien zamknięty kosmos (szkoła, dom, dwór). Ścieśnienie przestrzeni, kumulacja czasu (przedstawienie trwa godzinę i dwadzieścia minut), precyzja ruchowa i rytmiczna doprowadzona do perfekcji w scenie pojedynku, wszystko to buduje najwyższe emocje. Walorem spektaklu jest jego komizm, który niejako przybiera charakter okrutnego i dzikiego tak jak okrutny bywał sam Gombrowicz.


reżyseria: Witold Mazurkiewicz, Janusz Opryński
obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet
scenografia: Jerzy Rudzki
opracowanie muzyczne: Borys Somerschaf
światło i dźwięk: Janusz Opryński i Jan Piotr Szamryk
czas trwania: 80 minut


Bilety: 10 pln (ulgowe) i 20 pln
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21

Najważniejsze wydarzenia cykliczne