W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teatr IMKA "Kto się boi Virginii Woolf?"

Teatr IMKA "Kto się boi Virginii Woolf?"
Data rozpoczęcia 2013-05-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spektakl

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III - 40 zł

"Kto się boi Virginii Woolf" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego to pierwsza po nowym roku premiera w Teatrze Imka, którą widzowie zobaczą 23 lutego. Na scenie pojawią się Iwona Bielska i Mikołaj Grabowski w roli Marthy i Georg'a, małżeństwa doświadczonego dwoma dekadami wspólnego życia, oraz Magdalena Boczarska i Tomasz Karolak, którzy zagrają odwiedzających ich przyjaciół - Honey i Nicka.

Amerykańska ekranizacja sztuki Edwarda Albee'go, w której po mistrzowsku zagrali Elizabeth Taylor i Richard Burton, wywoła za oceanem wielkie poruszenie. Nie było ono jedynie efektem 5 Oskarów dla twórców filmu, ale przede wszystkim treści dramatu Albee'go, dotykającej jednego z najbardziej drażliwych zjawisk dla każdego z nas - toksyczności relacji międzyludzkich. Każdy z nas wykrzyczał kiedyś w złości bliskiej osobie słowa, których głęboko żałował, a czasem we wzajemnej furii oskarżeń zamienił się w nieudaną kopię samego siebie. Tak właśnie zachowali się bohaterowi dramatu Albee'go - z pozoru niewinna sytuacja, w której Martha i George wracają z przyjęcia lekko podpici, przerodziła się w karuzelę oskarżeń, wypominania sobie zmarnowanego życia i niespełnionych ambicji. Poza odniesieniem do współczesnych problemów wielu osób, które oddają życie w imię morderczej pracy i kariery kosztem życia prywatnego, "Kto się boi Virginii Woolf", to także obraz Ameryki lat 60-tych, niechętnej inności, gdzie wszelkie problemy pozostają za zamkniętymi drzwiami. Okazuje się bowiem, że Martha żyje w stanie obłąkania silną miłością do nieistniejącego syna. Jej urojenia, stan bliski szaleństwu jest jednak dobrze ukrywany, maskowany przez jej męża, który nie tylko nie akceptuje stanu swojej żony, ale także pod żadnym pozorem nie pozwala, aby ktoś obcy dowiedział się o ich domowym sekrecie. To portret Ameryki przez wielu uważanej za raj na ziemi: pełnej izolacji, braku tolerancji dla inności, wykluczenia dotykającego tych, którzy nie wpisują się w kanon dobrej, przykładnej rodziny z wyższych sfer.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej