W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drukuj stronę do PDF Teatr Piosenki „Odpowiedzi spłonęły”

Data rozpoczęcia 2018-06-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 15/10 zł
Kategoria Koncert

Spektakl muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta i Josepha Conrada

  • Teksty: Joseph Conrad, Zbigniew Herbert       
  • Scenariusz: Agata Klimczak, Roman Kołakowski      
  • Muzyka: Roman Kołakowski    
  • Aranżacja: Grzegorz Bukowski      
  • Wizualizacje: Krystian Andrzejewski
  • Reżyseria: Agata Klimczak

Wykonawcy:

  • CONRAD – Roman Kołakowski
  • HERBERT – Damian Łukawski
  • MUZA – Agata Klimczak
  • CHÓR i ORKIESTRA – Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Rafał Konieczny

Twórcy spektaklu zwracają uwagę na ciągłość myśli i inspiracji twórczej dwóch wielkich twórców – Zbigniewa Herberta i Josepha Conrada.

Joseph Conrad umiera w sierpniu 1924 r. Dwa miesiące później na świat przychodzi Zbigniew Herbert. Twórczość Conrada będzie miała ogromny wpływ na twórczość Herberta. Herbert przetłumaczył przecież opowiadanie ,,Jutro” Conrada, które stało się inspiracją dla wielu twórców. Tradycja humanistyczna, tak silnie obecna w dziełach Conrada, przemówiła potężnie również w twórczości Herberta. Z tej bowiem tradycji wyrosło ,,Przesłanie pana Cogito” (1974) – przesłanie twarde, tragiczne, dumne i wyzywające. Podobnie jak esej Conrada ,,Zbrodnia rozbiorów”, napisany ponad pół wieku wcześniej, z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości – obecnie zupełnie zapomniane dzieło. Joseph Conrad pozostał pisarzem przez wielu Polaków nieodkrytym. Zbigniew Herbert zagłębił się w jego twórczości, by na nowo odczytać jej filozoficzne, historiozoficzne i zwyczajnie ludzkie przesłanie w swoich dziełach. 

Ubiegłoroczne obchody Roku Josepha Conrada i tegoroczne Roku Zbigniewa Herberta wspólnie wpisują się w kalendarz 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnota myśli i etyki zainspirowały Teatr Piosenki do stworzenia prapremierowego spektaklu muzycznego ,,Odpowiedzi spłonęły”. 

Co by się wydarzyło, gdyby Herbert miał szansę spotkać się z Conradem? Jak przebiegłaby ich rozmowa? Jaki to miałoby wpływ na twórczość obu geniuszy literatury? Nie dowiemy się tego nigdy, jednak pozostają nam poetyckie dociekania. W spektaklu ,,Odpowiedzi spłonęły”, posługując się poezją Herberta i zarazem wchodząc w świat prozy i esejów autora „Lorda Jima”, zaaranżowana zostanie rozmowa dwóch twórców poprzez ich dzieła. Z fragmentów prozy Conrada wydobyte zostaną tematy wierszy twórcy „Pana Cogito”. Spektakl ,,Odpowiedzi spłonęły” ukaże również wątki historyczne i zaskakującą wspólnotę autobiografii dwóch wielkich twórców. Spektakl będzie wykorzystywał multimedialne, animowane wizualizacje, nie zabraknie w nim również wątków marynistycznych oraz motywów podróży obecnej u obu twórców.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne