W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF "To Miłosz" - monodram Ireny Jun

Data rozpoczęcia 2011-09-30
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

„To Miłosz” monodram Ireny Jun na podstawie wierszy Czesława Miłosza
scenariusz, reżyseria i wykonanie: Irena Jun

“Pamiętam niezatarte wrażenie, jakie dawno temu zrobiły na mnie Ballady i romanse Mickiewicza, niestrudzenie wożone przez aktorkę po Polsce (kto dziś wozi po kraju co innego niż dające łatwy zarobek kretynizmy?). Żadna szkolna lekcja z Mickiewicza nie dawała się porównać z siłą, jaką nadawała poezji interpretacja Jun. Jej nieomylna szlachetna wymowa, intonacja, dziwny rodzaj splątania ciepła z arystokratyczną wyniosłością. Przejrzystość mowy i słów tak wielka, że wiersze stawały jak spektakle przed oczami duszy. Nie wiem sam, czy chodzi tu o umiejętność mówienia wiersza, czy wrodzoną zdolność do tajemnej, osobistej melopei. Pewnie wszystko razem. Od pierwszego spotkania Jun ustanowiła dla mnie normę słowa w teatrze. I od pierwszego razu zaburzyła relację teatralne-prywatne. To było obcowanie z przedstawieniem i z osobą, mimo że nieznaną, od razu bliską.”
Piotr Gruszczyński, www.teatry.art.pl

Scenariusz najnowszego monodramu poetyckiego Mistrzyni Słowa Ireny Jun, skomponowany jest jako wędrówka po literackiej biografii Czesława Miłosza. Poety i człowieka. W swym scenicznym monologu Aktorka podąża za życiorysem Noblisty, przemierzając po szlaku jego wierszy. Scenariusz ukazuje odyseję młodego poety ku dojrzałej mądrości, a mistrzowskie interpretacje Ireny Jun, otwierają być może nieznane dotąd horyzonty znaczeń wierszy Miłosza.


Po spektaklu
„Mówiąc poezję” – spotkanie z Ireną Jun


Cena biletu: 10 zł. Sprzedaż w kasie Centrum Kultury ul. Narutowicza 32 w godz. 11.30-15.00, śr. w godz. 11.30-17.00 lub na godzinę przed spektaklem w miejscu prezentacji.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne