W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ukraina w centrum Lublina - Młode Kino Ukraińskie

Ukraina w centrum Lublina - Młode Kino Ukraińskie
Data rozpoczęcia 2008-12-13
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Projekcja filmowa

FILMY ANIMOWANE

"Wędrówka do kraju filmów" - studio dziecięce filmów animowanych "Czerwony Pies"
Twórzmy prawdziwe filmy! Jaka będzie nowa ukraińska kultura filmowa, - zależy od nas.
czas trwania 1'33"

"Małanka"
reż. Sehij Melnyczenko (Serhii Melnychenko)

Przygody malutkiej Małanki. Tak sobie wyobrazili ją dzieci i dorośli studia "Czerwony Pies" przy akompaniamencie pieśni tradycyjnej o Małance w opracowaniu zespołu "Hajdamaky".
czasz trwania 2'30"

"Marzenia"
reż. Ola Jurasowa

Jakie one są - marzenia? Każdy me swoje. Cudowne, świetle, różnokolorowe...
czas trwania 2'49"

"Z Nowym Rokiem!"
studio dziecięce filmów animowanych "Czerwony Pies"

Najmłodsi animatorzy pozdrawiają z Nowym Rokiem! Film zrobiony przez dzieci - uczestników studia w wieku od dwóch lat (dzieci mają od dwóch lat)
czas trwania 1'51"

"Katerynka Przedstawia"
reż. Katarzyna Czepyk (Kateryna Chepyk)

Ironicznie przedstawia stosunki autora z bohaterami - własnymi narysowanymi odtworzeniami. Dyplomant 2008 r. najbardziej znanego festiwalu filmów animowanych na Ukrainie - MFF (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) "Krok", nagroda "za świeże i lekkie spojrzenie".
czas trwania 3'40"

"355 akrów muzyki"
reż. Maksim Milenko

Fantastyczne obrazy artystyczne tworzenia i odczuwania muzyki, wrażenia autor oryginalnie odtwarza na papierze za pomocą różnokolorowych ołówków.
czas trwania 2'53"

"Księżyc"
reż. Katarzyna Czepyk (Kateryna Chepyk)

Nokturn. Wyłączcie światło wieczorem i przysłuchajcie się... przeczucie bajki za oknem.
czas trwania 2'06"

"Hłyńka"
reż. Stefan Kowal

Autor jest znany publiczności dzięki poprzednim filmom animowanym "Szedł tramwaj nr 9" (Srebrny niedźwiedź Berlińskiego MFF) oraz "Złydni", który został włączony do zbioru "Góra Samocwitów" stworzonego na podstawie dawnych bajek z różnych regionów naszej półkuli (części Ziemi). Ekranizacja rosyjskiej bajki narodowej "Hłyńka" - jest to nowa częśc tego cyklu.

Obecnie autor pracuje nad projektem "Mój kraj - Ukraina", który ma zaprezentować bajki, byt oraz tradycję różnych regionów Ukrainy.
czas trwania 11'23"


FILMY DOKUMENTALNE

"Zamki Ukrainy"
reż. Artem Sucharew (Artem Sukharev)

Dawne zamki na Ukrainie pozostają uśpione. Lecz warto uważnie im się przyjrzeć, mogą dużo powiedzieć o przeszłości. W filmie zostały wykorzystane tak zdjęcia dokumentalne, jak i animacja.
czas trwania 23'03"

"Bożycze"
Film o zespole ludowym dobrze znanym na Ukrainie i poza jej granicami, szczególnie w Polsce. Koncerty, wyjazdy, badania, rozważania o współczesnym stanowisku muzyki ludowj, jej miejscu w środowisku kulturalnym i dalszym rozwoju.
czas trwania 23'10"

"Obrazki Poleskie"
reż. Serhij Marczenko (Serhii Marchenko)
Krótkie opowieści o życiu współczesnym archaicznego Polesia - ziemi która najbardziej została poszkodowana pod czas awarii w Czarnobylu; o dawnej kulturze, która doznała uszczerbku. Film został zrealizowany z okazji prezentacji fotograficznej "Czarnobyl +20", z okazji 20-lecia tragedii.
czas trwania 21'56"

"Na Bagnach"
reż. Maksim Surkow (Maksyn Surkov)

Film opowiada o ludziach, których zajęciem było zbieranie jagód na bagnach. O zetknięciu się dawnych tradycji i współczesnych realiów. Autor zdążył bardzo realistycznie, i równocześnie poetycznie, pokazać dzisiejszą atmosferę dalekiej poleskiej wsi.
czas trwania 24'38"

"Boże Narodzenie"
reż. Oleś Sanin (Oles Sanin)

Góry, owce, muzyka - to, z czego się składa życie huculskie. Albo, może, z dawnych tradycji i świąt? Czy prawda, iż hucuły wywodzą się od pastuszków owiec, którzy gościli Marię w swojej stajnie ?
czas trwania 21'27"

"Grzech"
reż. Oleś Sanin (Oles Sanin)

Poświęciwszy film swemu nauczycielowi Leonidowi Osyce, autor opowiada historię kręcenia jego filmu "Krzyż Kamienny". Odbywało się to we wsi na Bukowinie. Żeby wszystko wyglądało jak najbardziej prawdziwie - nawet pogrzeb - reżyser wziął grzech na siebie.
czas trwania 26'34"

"Raj"
reż. Nadzieja Koszman (Nadia Koshman)

Polina Rajko - mieszkanka wsi na Chersońszczyżnie - przeżyła ciężkie życie, lecz w końcu zmieniła go na bajkę, czasem smutną, czasem wzruszająco-romantyczną. Wszyscy bliskie dla niej ludzie i święte, poczucie wiary, nadziei i miłości zostały umieszczone jako obrazki kolorowe na ścianach własnego budynku. Półcieni nie ma - wszystko jest szczerze. Kiedy skończyła malowanie ostatniej ściany umarła... Twórczość Poliny Rajko krytycy często porównują z twórczością Marii Prymaczenko (Prymachenko ?). Autorki podobne są przede wszystkim tym, iż są zwykłymi ukraińskimi kobietami, artystkami od Boga.
czas trwania 35'44"

"Chmura Dharmy"
reż. Natalia Korostiakowa

"Wszyscy pracują nad kimś. Zapominają, iż pracować trzeba przede wszystkim nad sobą, wszystko robić świadomie, nawet komara nie zabić, na mrówkę nie nastąpić" - rozważa główny bohater filmu Piotr Fedorowicz, pracownik miejskiego krematorium w Kijowie. On próbuje wytłumaczyć co to jest dzień. Proste i świetlne tłumaczenie, jak i film w całości.
czas trwania 13'15"

"Stracenie"
reż. Andrzej Marczenko (Andrij Marchenko)

Zniszczenie drzewa w sercu Kijowa dla budownictwa nowego wielopiętrowego budynku rzeczywiście wygląda jako stracenie niewinnego...
czas trwania 8'25"

"Występy Gościnne"
reż. Serhij Wekłycz (Serhii Veklych)

Duch twórczości pomaga człowieku w odnalezieniu samego siebie w różnych warunkach życiowych. Jeżeli wiesz dlaczego wykonujesz swoją pracę. Jeżeli jesteś otwarty dla ludzi. Przedstawienia teatralne można robić nawet w pociągach podmiejskich, ważne robić to szczerze, wtedy będziesz mieć wierną publiczność i dobry humor.
czas trwania 8'58"

"Uśmiech na ustach a w oczach łzy"
reż. Jan Sosiński

Film opowiada o wyjeździe do kraju hucułów, który polski zespół filmowy zrobił dzięki bohaterom własnego filmu - zespołowi "Perkałaba", znanego polskiej publiczności dzięki, między innym, uczestnictwu w "Mikołajkach Folkowych". Muzycy ukraińscy oraz filmowcy polscy wspólnie wydostali się do położonej daleko w górach wsi Perkałaba, skąd wywodzi się nazwa zespołu, zwiedzili Molfara, fotografa, który nie ma żadnego swego zdjęcia oraz prawdziwy dom wariatów...
czas trwania 58'20"


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej