W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Urodziny Józefa Czechowicza

Data rozpoczęcia 2009-03-15
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Już od ośmiu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej Lublin świętuje „Urodziny Józefa Czechowicza”. Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików „Poemat o Mieście Lublinie”.

Scenariusz „Urodzin” stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do głośnego czytania „Poematu” zapraszamy wyjątkowych Lublinian. W tym roku zaproszenie przyjęli: Elżbieta Bolibok (dyrektor Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie), Benon Bujnowski (wicedyrektor MDK nr 2 w Lublinie), o. Robert Głubisz (przeor klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie), Piotr Tokarczuk (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Mieczysław Wojtas (założyciel i szef Teatru „Panopticum”, MDK „Pod Akacją” w Lublinie), Michał Miłosz Zieliński (redaktor naczelny miesięcznika „Zoom”).
„Poemat” czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy „Urodzin”.

Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK Teatr NN wydaje ręcznie składany i drukowany „Poemat o Mieście Lublinie” w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 106 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne