W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Warsztaty tańca
Data rozpoczęcia 2014-08-15
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Jarmark

Prowadzenie: Hałas Trio

Krok pierwszy – korowód
Tańce korowodowe. Z polskiej tradycji tanecznej ta archaiczna forma zaniknęła na tyle dawno, iż ślady po niej odnajdujemy jedynie w opisach obrzędów weselnych oraz rytuałów dorocznych. Ale pojedyncze figury i kroki przetrwały w niektórych regionalnych specjałach, tropy zaś prowadzą do miejsc, gdzie ta tradycja żyje do dziś. W pierwszym kroku zajmiemy się przede wszystkim pracą nad specyficzną energią społeczną, wspólnotową korowodu.

15 sierpnia (piątek), godz. 15.00-17.00, Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Otwarta grupa wiekowa, bez zapisów

Krok drugi – para
Tańce wirowe – ich specyfiką i istotą, a zarazem wyróżnikiem tradycyjnej polskiej kultury tanecznej jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli.

Po rozpoznaniu kilku podstawowych zasad rządzących ruchem obrotowym w cztery strony, pracować będziemy nad sublimacją substancji lekkich i eterycznych. Śmiech, zachwyt i łzy wzruszenia uwalniać będziemy od potu z czoła i czarnej rozpaczy. Nieznośną lekkość bytu od ciężaru codzienności. Wiwat oberek i polka!

16 sierpnia (sobota), godz. 16.00-18.00, Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Otwarta grupa wiekowa, bez zapisów

Krok trzeci – gromada
Gry taneczne, pląsy w trójkach, czwórkach i gromadach – nie bez kozery stanowiły one niegdyś bazę zabaw dziecięcych, ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała i fizycznego kontaktu. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach i śladach. Takowym właśnie poświęcimy czas: baran, hejduk, trojok, krzyżak, kontro.

17 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-17.00, Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Otwarta grupa wiekowa, bez zapisów

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej