W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Adam Setkowicz. Kartki pocztowe

Wernisaż wystawy: Adam Setkowicz. Kartki pocztowe
Data rozpoczęcia 2019-04-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Adam Setkowicz - polski malarz i grafik urodzony w Krakowie 4 grudnia 1875 r. Studia odbył w tutejszej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1891 - 1894. Tajniki rysunku zgłębiał pod okiem Floriana Cynka, nieformalnie studiował również zasady kompozycji u mistrza Jana Matejki.
Na przełomie lat 1897 - 1898 dodatkowo studiował malarstwo pastelowe w pracowni Teodora Axentowicza. We własnej twórczości nawiązywał do wielkich polskich artystów XIX wieku - Chełmońskiego, Brandta, Kossaka, Fałata. Głównie opierał się na realizmie, nie fascynował się tzw. „-izmami” końca wieku. Czasem nawiązywał do Młodej Polski. W polu jego zainteresowań było malarstwo rodzajowe: podkrakowski pejzaż, przeważnie z okolic Morawicy i Bronowic, głównie ze sztafażem, zimowe i letnie sceny z polowań, sanny, gęsiarki, orki, portrety, sceny alegoryczne, religijne, ilustracje do literatury, apoteozy, sielanki, pejzaże miast, martwe natury, malowane w technikach olejnych czy w akwareli, w której okazał się prawdziwym mistrzem. Wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Stworzył ponad tysiąc obrazów. Z racji swej wrażliwości i umiejętności oddawania nastrojowych „klimatów” wiele obrazów artysty trafiało za granice jako Polonika. Zaraz po studiach rozpoczął współpracę z Henrykiem Fristem, polskim Żydem z Tarnowa, przedsiębiorcą i wydawcą, właścicielem krakowskiego Salonu Malarzy Polskich. Zaprojektował dla niego ogromną ilość kart pocztowych, stając się tym samym prawdziwym potentatem na tym polu. Zmarł 24 października 1945 r. w Krakowie.

Ekspozycja czynna w dniach 23.04 - 23.05.2019. 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej