W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Magdalena Franczak - Powiększenie // Ludomir Franczak - NRD/DDR"

Wernisaż wystawy "Magdalena Franczak - Powiększenie // Ludomir Franczak - NRD/DDR"
Data rozpoczęcia 2012-09-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Biała, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wernisaż

Projekt Magdaleny Franczak „Powiększenie” jest opowieścią o zwycięskiej naturze, czymś pierwszym, obezwładniającym,co nie ma zamkniętej konstrukcji bowiem wciąż przekształca się ulegając procesowi wzrostu i umierania. Trudno ją poznać, zwłaszcza iż, jak pisał R.M.Rilke „zwyczajny człowiek, który żyje pośród ludzi, widzi naturę jedynie na tyle, na ile ona jego dotyczy, rzadko spostrzeże ten zagadkowy i niesamowity stosunek. On widzi tylko powierzchnię rzeczy (…)”. Zdając sobie sprawę z instrumentalnego charakteru relacji człowieka z naturą, a jednocześnie czując jej bliskość (być może poprzez bliską sobie ‘siłę kreacji’) artystka nie stara się kopiować natury, lecz próbuje rozpoznać jej relacje z człowiekiem, określić wspólny dla nich obszar.

Magdalena Maria Franczak (ur. w 1978 r.) - artystka interdyscyplinarna. Ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami w zależności od realizowanego projektu - malarstwo, rysunek, fotografia, performance. Jest członkiem polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008) oraz trzykrotnie Marszałka Województwa Pomorskiego (2009, 2010, 2011). Wystawiała w galeriach w Polsce (m.in. Arsenał w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze, Galeria Biała w Lublinie, Wozownia w Toruniu, ałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja). Działa w przestrzeni teatralnej projektując kostiumy, plakaty i tworząc performance. Wchodzi także w przestrzeń publiczną poprzez wielkoformatowe murale (m.in na ścianie 4-piętrowego bloku i na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku) jak i przez i niewielkie, zakopywane "sekrety" wykonywane z dziećmi, w różnych miejscach Polski i Europy.


Ludomir Franczak - NRD/DDR
dźwięk - Rob Curgenven

NRD/DDR to projekt związany z archiwizowaniem pamięci, zdarzeń i śladów pozostałych po nieistniejącym państwie. Przemalowane fotografie ze znalezionego na wyprzedaży albumu, obrazy wypalane w drewnie, stare fotografie z kolonii w Neubrandenburgu, czy video z kaset kupionych w komisie - układają się w opowieść osobistą, ale i na wpół senną zaludnioną przez odwrócone do widza postaci, wśród których nagle pojawia się Myszka Miki i chór chłopięcy śpiewający Shuberta. Wystawa prezentowana w Lublinie i Lipsku pokazuje obraz Niemiec przez pryzmat Polski i wyobrażeń o tajemniczym świecie "zachodu", jest jednocześnie próbą uporządkowania osobistego archiwum.

Ludomir Franczak (ur. w 1974 r.) - artysta wizualny poruszający się w obszarze multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, performance i teatru. Ukończył konserwację i restaurację papieru i skóry na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP) i trzykrotnym marszałka Województwa Pomor-skiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Zajmuje się problemem pamięci i tożsa-mości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

Wystawa czynna do 11.10.2012 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej