W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Siła Wolnego Słowa 1976-1989

Wernisaż wystawy: Siła Wolnego Słowa 1976-1989
Data rozpoczęcia 2011-06-29
Godzina rozpoczęcia 16:30
Kategoria Wernisaż

W programie również odsłonięcie tablicy pamiątkowej Instytutu Bibliopolicznego oraz promocja 39 numeru pisma „Scriptores” poświęconego środowisku „Spotkań”.

Uruchomienie w roku 1976 w Lublinie małej podziemnej drukarni „Spotkań” jest w najnowszej historii miasta zdarzeniem o wielkim ładunku symbolicznym. Fakt narodzin podziemnego ruchu wydawniczego w Lublinie jest główną ideą wystawy „Siła wolnego słowa” pokazującej niezależny obieg wydawniczy, podziemne drukarnie, powielacze, kolportaż zakazanych książek. Jest to opowieść o roli wolnego słowa w państwie totalitarnym. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny poświęcony znaczeniu słowa wolność.

Symbolicznym punktem wyjścia do wystawy poświęconej wolnemu słowu jest dramatyczna historia związana z zamordowaniem w roku 1944 przez Niemców za druk tzw. bibuły 15 drukarzy pracujących w miejscu, w którym mieści się obecnie „Izba Drukarstwa”.

W połowie roku 1976 roku w Lublinie została uruchomiona przez środowisko lubelskich „Spotkań” podziemna drukarnia. W epoce PRL-u było to jedno z pierwszych tego typu działań i jednocześnie początek podziemnego, niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce. Powstanie tej drukarni było czymś zupełnie wyjątkowym nie tylko w kraju ale też na skalę całego bloku komunistycznego. Za narodziny drugiego obiegu uważa się publikację pierwszego numeru „Zapisu” w czerwcu 1977 roku, jako druku powielaczowego, odbitego właśnie w Lublinie.

Mottem wystawy są słowa Ryszarda Kapuścińskiego z tekstu „Siła słowa”:
Nie możemy sobie wyobrazić podręcznika historii powszechnej, w którym nie byłoby rozdziału o tym, jak słowo pisane w formie kursujących ulotek, tajnych pisemek, podziemnej prasy i nieregularnych wydawnictw wpływało na wynik toczących się walk społecznych i politycznych. (…) To właśnie pisanie – demaskujące i oskarżycielskie, a często zwyczajnie informujące – miało ważny udział w likwidacji gułagów i obozów koncentracyjnych, obalaniu wielu zbrodniczych reżimów. (…) I właśnie dlatego, że słowo pisane mogło zawsze wiele zmienić, było przez wieki postrachem każdej autorytarnej władzy, która zwalczała je wszelkimi sposobami.

Kontakt:
Agnieszka Wiśniewska
agnieszka@tnn.lublin.pl
tel: 81 53 258 67, 81 534 52 33

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej