W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczne Czytanie: Maja Kleszcz

Wieczne Czytanie: Maja Kleszcz
Data rozpoczęcia 2017-12-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)
Kategoria Spotkanie

15. spotkanie w ramach cyklu „Wieczne Czytanie” poświęcone będzie twórczości związanego z Lublinem Kazimierza Grześkowiaka. Jego utwory usłyszymy w interpretacji wyjątkowej Artystki – Mai Kleszcz, która przygotowała ten wieczór premierowo dla DDK „Węglin”.

Spośród kilku twórców, którym przyszło tworzyć w naszym kraju, którzy są dla nas dużą inspiracją jest z pewnością miejsce dla Kazimierza Grześkowiaka. Mimo, że dopiero na płycie „Dudzie-Graczowi” po raz pierwszy bezpośrednio sięgnęliśmy do jednego z jego utworów, to postać lubelskiego barda towarzyszyła nam od dawna. Najpierw grając w Kapeli ze Wsi Warszawa – odniesienia do jego kultowego „Chłop żywemu nie przepuści” pojawiały się bardzo często w kontekście zajmowania się kulturą wsi. Potem, gdy zaczęliśmy nagrywać płyty z incarNations, szukając tekstów na płyty, wybitnych tekściarzy, byliśmy pod wielkim wrażeniem jego literackiego talentu. I choć nie zdecydowaliśmy się nigdy na podjęcie wyzwania, by zinterpretować jego utwór w tamtym składzie, to wciąż gdzieś nam towarzyszył. Wreszcie na płycie „Dudzie-Graczowi” udało się nam sięgnąć po jego „Salonowego świątka”. Powód był prosty – przyjaźń między Jerzym Dudą-Graczem a Kazimierzem Grześkowiakiem, o której słyszeliśmy od córki malarza – Agaty dała nam idealny pretekst, by wreszcie sięgnąć bezpośrednio do jego repertuaru. Nie będzie przesadą jeśli określimy Kazimierza Grześkowiaka genialnym obserwatorem polskiej duszy, tej prowincjonalnej, naiwnej, niekiedy wykpiwanej. Artysta z absolutna maestrią tworzył małe dzieła sztuki literackiej, pochylając się z czułością, ale i erudycją nad tym co „nasze”. Wychodząc z owej „naszości” opowiadał uniwersalne, pełne mądrości prawdy. Kierunek również i naszej twórczości bliski.

Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Urodzona w 1985 roku, w rodzinie o tradycjach radiowych (jej tata Włodzimierz Kleszcz - zwany jest „ojcem polskiego world music i reggae”) od dziecka nasiąkała dźwiękami z najwyższej półki. Blues, jazz, reggae , starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki „czarnej” stanowiły jej codzienność. I ten rodzaj filozofii śpiewu, charakterystyczny dla nieskrępowanych, szczerych wypowiedzi ukształtował jej wrażliwość wokalną. Świat Mai to także muzyka klasyczna i eksperymentalna spod znaku Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Jordiego Savalla czy Meredith Monk. To właśnie połączenie tych dwóch światów stanowi o unikalności jej wokalnych propozycji. Maja Kleszcz jest laureatką wyróżnienia Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Brała udział w galach i koncertach stojąc na scenie obok takich sław gatunku, jak Barbara Krafftówna, Stanisława Celińska czy Kinga Preis. Wcześniej poznaliśmy ją jako pierwszy głos Kapeli ze Wsi Warszawa (zaczynała mając 14 lat!), gdy na scenach świata zachwycała swoją wizją tzw. „białego głosu”. Ostatnimi laty możemy oglądać ją w teatralnych kreacjach, w których głos stanowił jej wielki atrybut. Wyobraźnia i potrzeby artystyczne Mai są znacznie większe, wykraczające poza idee „piosenki”. Maja to eksperymentatorka, która pracuje właśnie nad nową koncepcją prezentacji swojego głosu przy wykorzystaniu technik wokalnych oraz elementów teatru. 

WIECZNE CZYTANIE

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla autorów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Dotychczas „wiecznie czytaliśmy” poezję Bolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej i Józefa Czechowicza – Irena Jun, Tadeusza Różewicza i Tadeusza Nowaka – Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska. W ramach cyklu prezentowane były również utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego – Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej oraz „Ballady” Adama Mickiewicza w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem. Rezerwacje biletów – 81 466 59 14