W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wieczne Czytanie: Szymborska
Data rozpoczęcia 2018-02-11
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)
Kategoria Spotkanie

czyta - Teresa Budzisz-Krzyżanowska
wprowadzenie - dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
oprawa wizualna - Ludomir Franczak

16. spotkanie w ramach cyklu „Wieczne Czytanie” poświęcone będzie twórczości Wisławy Szymborskiej. Jej utwory usłyszymy w interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

Wisława Szymborska. Poetka, eseistka, laureatka Nagrody Nobla. Liczba jej tomików jest skromna, za to każdy utwór arcydziełem. Emanuje poczuciem humoru, indywidualizmem w spojrzeniu na świat. Człowiek w historii, świat niby zwykły, a jednak największa zagadka, paradoksy istnienia – to szczególnie zajmowało Szymborską. Nie lubiła rozmów o literaturze czy tajnikach poetyckiego warsztatu, wychodząc z założenia, że autor powinien się wypowiadać wyłącznie w swoich utworach. Pozwólmy jej dojść do głosu.

Pełne poetyckiego dystansu i ironii wiersze z ostatnich tomików Noblistki: „Chwila”, „Dwukropek”, „Tutaj” i „Wystarczy” przeczyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. W 1964 roku ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu pracowała w krakowskich teatrach: Rozmaitości, Teatrze Słowackiego i Narodowym Teatrze Starym, następnie występowała w warszawskim Teatrze Studio, a później w Teatrze Narodowym. Od 2006 roku jest aktorką Teatru Ateneum. Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, którą otrzymała za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w Operze za trzy grosze Bertolda Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa, graną gościnnie w Teatrze Ateneum w Warszawie. Laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Uhonorowana Złotym Splendorem – Nagrodą Teatru Polskiego Radia.

WIECZNE CZYTANIE

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla autorów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Dotychczas prezentowaliśmy:

  • poezję Bolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak,
  • poezję Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa,
  • poezję Wisławy Szymborskiej – Irena Jun,
  • poezję Tadeusza Różewicza – Maria Peszek,
  • poezję Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska,
  • utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska,
  • utwory Witkacego – Jan Peszek,
  • teksty Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej,
  • „Ballady” Adama Mickiewicza – Joanna Szczepkowska,
  • poezję Józefa Czechowicza – Irena Jun (w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin we współpracy z Oddziałem Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie),
  • teksty prozatorskie Józefa Czechowicza – Irena Jun (w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin we współpracy z Oddziałem Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie),
  • teksty „Awangardzistów Lubelskich”: Konrad Bielski, Czesław Bobrowski, Wacław Gralewski, Stanisław Grędziński, Józef Łobodowski, Bronisław Ludwik Michalski, Władysław Podstawka – Jan Peszek (w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin we współpracy z Oddziałem Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie),
  • poemat „Transakcyja albo Opisanie życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685” Anny ze Stanisławskich Zbąskiej – Anna Seniuk (w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin we współpracy z Oddziałem Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie),
  • twórczość Kazimierza Grześkowiaka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak (w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin we współpracy z Oddziałem Literackim im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie).

Wszystkie spotkania, z wyjątkiem „Wieczne Czytanie / Norwid” oraz wieczoru z „Balladami” Adama Mickiewicza, były przygotowane specjalnie w ramach cyklu.

Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Konsultacje literackie oraz wprowadzenie: dr Jarosław Cymerman / dr hab. Rafał Szczerbakiewicz, Oprawa wizualna spotkań – Ludomir Franczak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej