W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór autorski Zbigniewa Warpechowskiego

Wieczór autorski Zbigniewa Warpechowskiego
Data rozpoczęcia 2007-05-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie autorskie

W programie projekcja dokumentacji performance oraz promocja książki "Podręcznik bis".
Prowadzenie: Sławomir Marzec

Artysta urodził się w 1938 roku na Wołyniu. Studiował: w latach 1956-63 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i w latach 1964-65 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, poezją, scenografią filmową oraz teorią sztuki. Prekursor i twórca sztuki performance w Polsce, jeden z pierwszych jej twórców na świecie. Uczestniczył, m.in. w festiwalu sztuki w Edynburgu (1972), "Documenta 8" w Kassel, "Edge 88" w Londynie, NIPAF w Japonii. Członek "Grupy Krakowskiej" oraz grupy "Black Market" (zrzeszającej 8 znanych na świecie performerów). Autor filozoficznych rozważań o sztuce: "Podrecznik" (1990), "Zasobnik" (1998), "Podnośnik" (2001); "Statecznik" (2004). Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum w Koszalinie.

Wygląda na to, że w przypadku Zbigniewa Warpechowskiego nie da się napisać książki raz na zawsze. „Podręcznik bis” nie jest bowiem drugim wydaniem „Podręcznika”, lecz dziełem zrekonstruowanym - przepisanym od nowa i uzupełnionym o nowe refleksje i tematy. Jeżeli pozostaje się wiernym zasadzie, że myślenie jest twórczym procesem, który (oczywiście tylko u nielicznych) nigdy nie zostanie zakończony, oraz gdy traktuje się sztukę jako próbę opanowania chaosu lub próbę tłumaczenia, pokazywania i pogłębiania wiedzy o zmiennym świecie - to przepisanie „Podręcznika” po kilkunastu latach wydaje się jednak całkowicie zrozumiale.

Stefan Morawski, wielki zwolennik książek Warpechowskiego, bardzo precyzyjnie określił kiedyś ich tematykę. Są to „rzeczy o sztuce w ogóle, szczególnie zaś o procesie twórczym i posłannictwie artysty; o światopoglądowych fundamentach działań artystycznych, zwłaszcza własnych; o konkretyzacji tamtych dwóch kwestii na przykładzie performance, działań uprawianych przez autora od 1961 na swoją oryginalną modłę bardzo indywidualnie rozumianych i interpretowanych; w końcu o obcych i rodzimych dążeniach artystycznych — oraz ich otoczce krytyczno-teoretycznej - z którymi przyszło się Warpechowskiemu wadzić z temperamentem iście ognistym, przy czym akcent pada tu na kontekst polski, jego smutne bądź nawet żałosne przypadłości. I chociaż o związkach między sztuką, filozofią i praktyką artystyczną „Podręcznik bis” traktuje nadal, to zasadniczej zmianie uległ kontekst tych związków.

Pośród tych nowych rozważań przebijają się wyraźnie dwie myśli. Choć pierwsza wydaje się być w miarę oczywista i można ją opisać hasłem użytym przez artystę w jednym z jego performance: „Sztuki nie można wziąć siłą ani podstępem”, to druga wydaje się bardzo niepokojąca: sztuka staje się obecnie praktyką coraz mniej ważną i coraz bardziej neutralną. Miałoby to oznaczać, że w istocie i paradoksalnie zarazem - niezdolna jest do podejmowania problemów, które niesie ze sobą współczesność. W momencie, gdy zniknęły ograniczenia, a zatem i kryteria, jedynym wyznacznikiem dla sztuki w epoce „anything goes” pozostaje dla autora wzięcie odpowiedzialności za to co się robi. Oznacza to w istocie właściwą ocenę charakteru własnej wolności artystycznej (...) - pisze w wstępie Sebastian Stankiewicz

Zbigniew Warpechowski Podręcznik bis, Wydawnictwo Otwarta Pracownia, Kraków 2006

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej