W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór poetycki "Spotkanie z poezją"

Wieczór poetycki "Spotkanie z poezją"
Data rozpoczęcia 2013-05-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Dom Kultury LSM i Wydawnictwo Norbertinum zapraszają na wieczór poetycki Anny Wójtowicz połączony z promocją jej najnowszego tomu "Na rewersie twarzy" (Lublin: Norbertinum, 2013)

Recytacja: Weronika Puszyk
Skrzypce: Weronika Lankamer
Fortepian: Henryk Lankamer

Więc jaki jest świat tej poezji? Przede wszystkim zwraca uwagę nakierowanie poetyckich refleksji na świat wewnętrzny człowieka. To, co zewnętrzne, jest tylko ogniwem, pomostem do przejścia w przestrzeń duchową podmiotu. Świat odkrywany to świat, do którego nie ma dostępu żaden instrument, a jedynie słowo może go wyartykułować, odkryć.
Waldemar Michalsk

O książce:
O Annie Wójtowicz nie wypada już pisać w kategoriach „młoda poetka”, choć jej metryka ciągle wskazuje na „wiosnę życia”, taką kwietniową, ze świeżością traw i pięknym rozkwitem kwiatów jabłoni. Wchodzić w czas studiów z dwoma tomikami poezji, której wartość potwierdziły nagrody i zainteresowanie krytyki, to istotnie przejaw wczesnego twórczego dojrzewania, szlifowania pióra od pierwszych samodzielnie zapisanych słów. I choć ten proces dojrzewania nadal przebiega (i raczej jeszcze będzie przebiegać), to już można wyczuć jakąś jego przełomową fazę. Na rewersie twarzy rejestruje bowiem wyraźne oznaki nurtującej podmiot liryczny potrzeby głębszego zanurzenia się w pokłady samoświadomości. Zarazem być może jest to ostatni moment spojrzenia wstecz, na świat widziany oczami dziecka, na czas bezpiecznego dorastania w objęciach domowej miłości. Twarz, którą w swych wierszach portretuje Anna Wójtowicz, to zatem twarz dorastającej dziewczyny, młodej kobiety, studentki, poetki, ale to przede wszystkim ludzka twarz, twarz człowieka.
Otwartość na prawdę połączona z wrażliwością na los człowieka nie tylko odmienia rewers twarzy, ale odbija się także na jej awersie, będąc sygnałem zgody człowieka na siebie. Dla dalszej twórczej drogi jest to bezcenne doświadczenie. Ta liryczna introspekcja jest potwierdzeniem dokonujących się przemian w poetyckim świecie Anny Wójtowicz. Nie jest on jeszcze tak do końca sprecyzowany, ale już pełen przeczuć i prognoz. Traci pierwotną oczywistość i jasność podziału na dobro i zło, niepokoi swoją nieprzystawalnością do pewników dzieciństwa. Wiersze te wyrażają jakiś czas pomiędzy, okres trudnych przewartościowań i budowania nowych nadziei na fundamentach starych wiar i prawd.
(Piotr Sanetra, fragm. Posłowia)


Anna Wójtowicz - urodzona 21 października 1992 r., obecnie studentka lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2007 r. stypendystka Stowarzyszenia W STRONĘ SZTUKI; stypendystka Zarządu Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej (2007). Gość uroczystego spotkania w poznańskiej Farze, upamiętniającego 69. rocznicę urodzin Czesława Wydrzyckiego (Niemena), gdzie prezentowała wiersze inspirowane muzyką artysty (2008). Autorka tomików poezji: „W kolorze słonecznego księżyca” (2007), „Penelopy ląd odnaleziony” (2009). Jej wiersze zamieszczono także w książce „Jak ojczyźnie służyć. Antologia poezji patriotycznej pisarzy związanych z Lubelszczyzną” w opracowaniu J. B. Sprawki (2009). Anna Wójtowicz jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów poetyckich. Wybrane wiersze oraz wywiady z autorką wielokrotnie publikowano w prasie.

Powiązane:

Dom Kultury LSM