W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór solidarności z Syryjczykami

Wieczór solidarności z Syryjczykami
Data rozpoczęcia 2017-12-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin
Organizator Fundacja Banina i Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Zobaczymy spektakl „Kijów, Aleppo”, spotkamy się z Rafałem Grzenią, współautorem albumu „Sura” a smacznym ukoronowaniem dnia będzie wspólne gotowanie syryjskich przekąsek. Tak właśnie zapowiada się Wieczór solidarności z Syryjczykami organizowany przez Fundację Banina i Warsztaty Kultury w Lublinie.

Harmonogram wydarzenia:

17:00 – „Kijów, Aleppo” – spektakl | sala widowiskowa, II piętro
17:50 – rozmowa po spektaklu moderowana przez Luizę Nowak (Lubelska Gazeta Teatralna Proscenium) | sala widowiskowa, II piętro
18:30 – spotkanie z Rafałem Grzenią, współautorem albumu „Sura” (wydawnictwo Prześwit), podczas którego zobaczymy zdjęcia i film dotyczące kulisów powstawania książki. Na spotkaniu będzie też możliwość kupienia „Sury” i otrzymania autografu | sala widowiskowa, II piętro
19:15 – kuchnia syryjska – wspólne gotowanie z widzami | Próba Cafe, parter 

Spektakl pt. „Kijów, Aleppo” opowiada o doświadczeniu wojny przez młodych ludzi, których Fundacja Banina zaprosiła do wspólnego projektu. W spektaklu wystąpi dwóch debiutantów: pochodząca z Ukrainy studentka Solomija Mardarovych oraz Syryjczyk, uczeń klasy maturalnej XXIII LO w Lublinie – Laith Ghandour. Za pomocą tej historii, spróbują przekazać widzom czym jest konflikt zbrojny, patriotyzm i tolerancja. Ponadto wciągną odbiorców do dyskusji i zachęcą do wyrażenia własnego zdania. To spektakl interaktywny, który skłoni widzów do wymiany poglądów i refleksji. Po pokazie zaplanowana jest rozmowa z widzami, którą poprowadzi Luiza Nowak – redaktorka Lubelskiej Gazety Teatralnej Proscenium.

Kolejnym punktem wieczoru będzie spotkanie z Rafałem Grzenią. Między styczniem i kwietniem 2013 roku Rafał Grzenia podróżował po wojennej Syrii (Aleppo, prowincje Hama i Idlib), zbierając razem z fotografem Maciejem Moskwą materiał do książki. W kolejnych latach kilkakrotnie jeździli do Turcji. Tym razem spotykali się z uchodźcami żyjącymi na pograniczu, w tym pod oblężone Kobani. Kolekcjonowali ludzkie historie, by zrozumieć mechanizmy stojące za syryjską rebelią i wojną. Byli świadkami nieudanej próby powstania zrewoltowanej Nowej Syrii. Podczas spotkania Rafał Grzenia opowie o rewolucyjnym pokoleniu arabskiej wiosny i jego klęsce, o narodzinach ekstremizmu islamskiego, o początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy oraz o pracy reportera w wojennej Syrii. Za tło opowieści posłużą zdjęcia Macieja Moskwy oraz fragmenty książki „Sura”, która poprzez kilkadziesiąt miniatur reportażowych i fotografii próbuje pokazać indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, entuzjazm, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki.

Na zakończenie wieczoru odbędzie się wspólne gotowanie syryjskich przekąsek. Potrawy przygotują Małgorzata Kulnianin-Ghandour i Nazar Ghandour. Spróbujemy kebaba, benjan (wołowina zapiekana z bakłażanem), syryjskiego hummusu oraz airanu. Dobra kuchnia łączy się z dobrą muzyką – zapewni ją Assef Sallom grający na mandolinie.

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej