W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczór wspomnień "Spotkania z Janem Karskim"

Wieczór wspomnień "Spotkania z Janem Karskim"
Data rozpoczęcia 2011-02-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Wieczór poprowadzi Kazimierz Pawełek.

Jan Karski urodził się 24 czerwca 1914 roku w Łodzi jako Jan Kozielewski. Uformowany został przez katolicką rodzinę i wielokulturowość tego miasta. Udział w filmie „Shoah" (1978) Claude'a Lanzmanna „odkrył” Karskiego i jego próbę powstrzymania Holocaustu dla światowej opinii publicznej. Otrzymał tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” (1982) i honorowe obywatelstwo Izraela (1994), a w 1995 roku Order Orla Białego. Osiem uniwersytetów amerykańskich i polskich uhonorowało Go doktoratami honoris causa. W 1996 roku został o Nim zrealizowany dokumentalny film „Moja misja" Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza. W 1998 roku, w 50 rocznicę powstania Izraela, otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. W kwietniu 2000 roku ustanowił Nagrodę Orła Jana Karskiego („dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować i dobrze jej życzą”). W pierwszej edycji, za życia Profesora, otrzymali ją ks. prof. Józef Tischner i Jacek Kuroń, następnie m.in. Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, abp Alfons Nossol, rabin Jacob Baker, ks. Grzegorz Pawłowski, Adam Michnik, „Tygodnik Powszechny", Wiktor Juszczenko, Oriana Fallaci i Abraham Foxman. Orły '2007 zostały przyznane Elie Wieselowi i ks. bp. Tadeuszowi Pieronkowi, zaś w 2008: Bronisławowi Geremkowi i Szimonowi Peresowi.

Kazimierz Pawełek- dziennikarz, felietonista, w latach 1992-2001 redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”, od 2001 do 2005 r. senator Rzeczpospolitej Polskiej, autor tekstów satyrycznych dla lubelskich kabaretów „Czart”, „Mixtura”, „Kaktus”, „Jeż” i „Remedium”, dęblińskiego „Korkociągu” oraz „Ajencji” i „Pod Egidą” w Warszawie, także twórca wielu prasowych, radiowych i telewizyjnych szopek noworocznych.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej