W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy" – fragmenty książki Oli Hnatiuk czyta i opowiada Grażyna Lutosławska

"Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy" – fragmenty książki Oli Hnatiuk czyta i opowiada Grażyna Lutosławska
Data rozpoczęcia 2017-07-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Próba Cafe – PATIO, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

W książce zebrano legendy o stworzeniu świata, Bogu i Szatanie, o ulubionych huculskich świętych i nie mniej ulubionych postaciach huculskiej mitologii – czartach, szczezunach, osynawcach, czyli różnych odmianach diabła, oraz o wiedźmach, opyrach, mawkach i czuhajstrach. Przed Czytelnikiem powstaje niesamowity, wydawałoby się na zawsze utracony świat, znany chyba jedynie z „Cieni zapomnianych przodków” M. Kociubińskiego czy epopei „Na wysokiej połoninie” S. Wincenza. Książkę z zachwytem odbierają dzieci, których wyobraźnia najbliższa jest naiwnemu postrzeganiu świata opowiadających – autorów legend.

Fragmenty książki Oli Hnatiuk przeczyta Grażyna Lutoslawska – dziennikarka i pisarka od 1988 roku związana z Polskim Radiem Lublin. Jest autorką scenariusza teatralnego „O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata”, autorką kilkunastu słuchowisk radiowych i wielu tekstów piosenek, w tym do spektaklu „Królowa Śniegu” (muz. Janusz Grzywacz, premiera Teatr Miejski w Gdyni luty 2013). Pisze książki dla dzieci, m.in.: „Leon i kotka czyli jak rozumieć mowę zegara” (wyd. fro9, 2004). Swoje eseje, wywiady i opowiadania publikowała m.in. w berlińskim magazynie „polenplus”, pismach „Akcent”, „Klematis” i „Brulion Kazimierski” oraz międzynarodowym zbiorze opowiadań pod hasłem Freud sein (Studgart 2010). Nagrodzona m.in. tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2013) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012).