W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Wołyń – kontrowersje pamięci” – Spotkanie z redakcją kwartalnika poświęconego literaturze i sztuce „AKCENT”

„Wołyń – kontrowersje pamięci” – Spotkanie z redakcją kwartalnika poświęconego literaturze i sztuce „AKCENT”
Data rozpoczęcia 2014-03-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Latem 2012 r. dwudziestoosobowa grupa młodych Polaków i Ukraińców (głów­nie studentów z Lublina i Łucka) postanowiła odwiedzić ponad 50 miejscowości na Wołyniu i zebrać relacje od żyjących jeszcze świadków „wołyńskich rzezi” lat 1943-1944. Pomysł wydawał się arcytrudny i odważny. Inicjatorką i realizatorką przedsięwzięcia była równie młoda osoba – Aleksandra Zińczuk (ur. 1981 r.) ze Stowarzyszenia „Panorama Kultur” w Lublinie. Niezwykłym świadectwem ich wyprawy i przeprowadzonych wywiadów jest obszerna książka pt. Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943 – zrealizowana w jednym tomie, w wersji polskiej i ukraińskiej. To, co stanowi żywą wartość publikacji, zawiera się w spon­tanicznych wypowiedziach Polaków i Ukraińców o wyjątkowych aktach barba­rzyństwa, jakie miały miejsce w tym okresie nie tylko na Wołyniu, ale także na Podolu, Polesiu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie. Zebrane relacje (wcześniej nagrywane) tworzą swoisty dialog. Bez zadęcia i „poprawności poli­tycznej” wypowiadają się świadkowie wydarzeń – często dawni sąsiedzi. W ich rozumieniu to zbrodnia, która nie powinna się nigdy wydarzyć. Jak mogło do niej dojść? Odpowiedzi są krótkie: „nie wiem”, „nie rozumiem”, „nie potrafię powiedzieć, a jednak to wszystko było”…
Waldemar Michalski, Wołyń – kontrowersje pamięci, „Akcent”2013, nr 4, str. 197

Aleksandra Zińczuk – ur. 1981 w Opolu Lubelskim. Animatorka kultury i sieci, działaczka społeczna, redaktorka książek i czasopism o charakterze naukowym (m.in. poświęconych twórczości Józefa Czechowicza, Władysława Panasa), organizatorka sesji naukowych i festiwali literackich. Stale współpracuje m.in. z „Akcentem”, Naukowo-Informacyjnym Centrum Polonistycznym im. Igora Menioka w Uniwersytecie Iwana Franki w Drohobyczu, Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie. Współzałożycielka i sekretarz Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie, sekretarz Stowarzyszenia „Panorama Kultur”. Autorka ponad 50 tekstów w czasopismach i publikacjach zwartych. Stypendystka m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Oral History Association (2011). Autorka i koordynatorka projektów wspierających edukację nieformalną (Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943, Dom Pamięci: historia Arnsztajnów).

Waldemar Michalski, poeta, eseista, redaktor. W 1963 r. ukończył studia polonistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1962-1985 był kustoszem Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, zaś w latach 1978-1988 lektorem w Szkole Kultury i Języka Polskiego KUL dla Obcokrajowców. Od 1985 r. jest sekretarzem redakcji kwartalnika literackiego „Akcent”. Jest też autorem następujących tomów poezji: „Pejzaż rdzawy”(1973), „Ogród” (1977), „Głosy na wersety”(1979), „Pod znakiem Wagi” (1987), „Będziesz jak piołun” (1991), „Lekcja wspólnego języka” (1999), „Tryptyk z gwiazdą” (2006) oraz kilku antologii poetyckich, m.in. „Wierchom, halom, smrekom… Góry w twórczości poetów lubelskich” (1995), „Pięć wieków poezji o Lublinie” (2002) i „Łaski pełna. Antologia polskiej poezji Maryjnej (2011), a także dwóch tomów szkiców literackich: „Słowa i twarze” (2004) i „Klucze i słowa” (2011). Ponadto był współautorem i redaktorem pracy zbiorowej pt. „Lublin literacki 1932-1982. Szkice i wspomnienia”. Lublin 1984.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej