W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wrześniowe spotkania wokół książki „485 dni na Majdanku” - gra terenowa

Wrześniowe spotkania wokół książki „485 dni na Majdanku” - gra terenowa
Data rozpoczęcia 2018-09-15
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator ​Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Warsztaty, gra terenowa i zwiedzanie z opowieścią Jerzego Kwiatkowskiego w tle – Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na wrześniowe spotkania poświęcone obozowemu ruchowi oporu, opisanemu we wspomnieniach „485 dni na Majdanku”. Realizowane są one w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 8 i 15 września 2018 r.

Czy w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku mogła rozwijać się sztuka? Na czym polegała działalność konspiracyjna? Jak wygląda wnętrze jednego z baraków więźniarskich, który na co dzień pozostaje zamknięty dla zwiedzających? Co kryją muzealne magazyny? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy projektów przygotowanych dla osób indywidualnych.

8 września w godzinach 11.00-14.30 odbędą się warsztaty połączone ze zwiedzaniem ekspozycji muzealnej. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć obiekty przechowywane na co dzień w magazynach, a także wejść do jednego z baraków, który na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających. Ważnym aspektem warsztatów będzie samodzielna praca uczestników, którzy za sprawą relacji Jerzego Kwiatkowskiego odkryją historie przedmiotów artystycznych powstałych w obozie i stanowiących przejaw działalności konspiracyjnej.

15 września w godzinach 11.00-13.30 Muzeum zaprasza na grę terenową. Jej fabuła, oparta o wspomnienia Jerzego Kwiatkowskiego, ma na celu przybliżyć istotne fakty, osoby i wydarzenia związane z funkcjonowaniem konspiracji obozowej. Uczestnicy, wyposażeni w materiały pomocnicze, będą mieli za zadanie m.in. napisać wiadomość o sytuacji w KL Lublin, która przeszłaby przez cenzurę kancelarii obozowej.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc – telefonicznej (81 710 28 59) lub mailowej (). W tych samych przedsięwzięciach mogą uczestniczyć również grupy szkolne. Zainteresowani nauczyciele wszystkie informacje na ten temat uzyskają pod numerem telefonu 81 710 28 59.

Jerzy Kwiatkowski został w 1943 r. aresztowany w Warszawie za współpracę z Armią Krajową i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. 3 maja 1945 r. odzyskał wolność. W grudniu tego roku ukończył spisywanie wspomnień z KL Lublin, które zatytułował „485 dni na Majdanku”. W 2018 r. Państwowe Muzeum na Majdanku wydało trzecią edycję maszynopisu Jerzego Kwiatkowskiego, która po raz pierwszy ukazała się bez cenzury i głębokich ingerencji redakcyjnych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej