W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład dr Mateusza Rodaka "Międzywojenni złodzieje lubelscy. Analiza środowiskowa."

Wykład dr Mateusza Rodaka "Międzywojenni złodzieje lubelscy. Analiza środowiskowa."
Data rozpoczęcia 2013-11-25
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Collegium Artium i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na wykład dr Mateusza Rodaka "Międzywojenni złodzieje lubelscy. Analiza środowiskowa."

Spotkanie jest drugim z cyklu wykładów laureatów stypendium im. Hieronima Łopacińskiego adresowanego do naukowców zajmujących się dziedzictwem kulturowym Lublina, którzy pracują poza terenem województwa lubelskiego i w celu realizacji oryginalnego projektu badawczego zamierzają skorzystać z miejscowych archiwów, bibliotek lub muzeów. Organizatorem konkursu stypendialnego jest Collegium Artium we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN” i przy pomocy finansowej Miasta Lublin.


Mateusz Rodak - historyk, adiunkt w Instytucie Historii PAN. W zakresie jego zainteresowań badawczych jest margines społeczny w Drugiej Rzeczypospolitej, historia przestępczości i więziennictwa. Autor monografii Mit a rzeczywistość. Przestępczość osób narodowości żydowskiej w II Rzeczypospolitej. Casus województwa lubelskiego (Warszawa 2012). Praca została wyróżniona w konkursie organizowanym przez ŻIH im. Majera Bałabana na Najlepsze Prace Magisterskie i Doktorskiej o Żydach i Izraelu w roku 2009.

Projekt realizowany w ramach stypendium im. H.Łopacińskiego ma na celu przedstawienie międzywojennego środowiska lubelskich złodziei. Ta dość liczna, jak możemy wnioskować ze wstępnych badań, niezwykle zróżnicowana grupa społeczna stanowiła trwały element międzywojennej rzeczywistości społecznej ówczesnych miast, miasteczek i wsi. Wieloetniczność, wielokulturowość i „prowincjonalny” charakter Lublina tamtego okresu pozwala domniemywać, że lubelska „ferajna” stanowić powinna niezwykle interesujący i malowniczy przedmiot badań. Jednym z elementów badań jest analiza topografii ówczesnego miasta. Podstawę źródłową projektu stanowić będą zgromadzone w lubelskim archiwum akta policyjne (Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Lublinie), prokuratorskie (Prokurator Sądu Okręgowego w Lublinie), sądowe oraz więzienne, a także wybrane dokumenty spośród akt miasta Lublina. Niezwykle cennym źródłem pozostaje również ówczesna lubelska prasa, która również poddana zostanie możliwie wnikliwej kwerendzie.