W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład i promocja książki Adama Kopciowskiego

Wykład i promocja książki Adama Kopciowskiego
Data rozpoczęcia 2011-10-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wykład

Wykład "Źródła jidysz do historii żydowskiego Lublina" będzie dotyczył pisanych źródeł w języku jidysz traktujących o żydowskim Lublinie, w tym publikacji książkowych, wspomnień, relacji oraz lubelskiej prasy w jidysz wychodzącej w dwudziestoleciu międzywojennym. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.

"Księga pamięci żydowskiego Lublina" to wydana w Paryżu w 1952 r. w języku jidysz księga pamięci żydowskiego Lublina "Dos buch fun Lublin". Należy ona do najważniejszych opracowań dotyczących historii, kultury i codziennego życia lubelskich Żydów. Idea jej powstania narodziła się w Polsce wśród małej garstki ocalałych z Zagłady lublinian tuż po zakończeniu II wojny
światowej. W wyniku masowej emigracji lubelskich Żydów z kraju pod koniec lat 40. oraz sytuacji politycznej uniemożliwiającej swobodne kontakty, centrum prac redakcyjnych przeniosło się do Paryża, zaś ostateczny kształt i zawartość księgi są wynikiem współpracy lubelskich ziomkostw z Francji, Izraela, Polski i Stanów Zjednoczonych.
Promowana publikacja składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej przedstawiono szeroki kontekst powstania Dos buch fun Lublin na tlepowojennych dziejów lubelskich środowisk żydowskich w kraju i zagranicą, w drugiej natomiast zamieszczono wybór przekładów najważniejszych i najciekawszych tekstów. Odkrywają one nieznane dotąd szerzej wydarzenia, miejsca i postaci pozwalając spojrzeć z innej perspektywy na miasto będące przez wieki jednym z najważniejszych ośrodków życia żydowskiego w Polsce.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej