W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: "Kaplica św. Trójcy w Zamku lubelskim: interpretacje rosyjskich historyków"

Wykład: "Kaplica św. Trójcy w Zamku lubelskim: interpretacje rosyjskich historyków"
Data rozpoczęcia 2013-09-26
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Collegium Artium i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na wykład dr Matteo Piccina "Kaplica św. Trójcy w Zamku lubelskim: interpretacje rosyjskich historyków".

Spotkanie inauguruje cykl trzech wykładów laureatów stypendium im. Hieronima Łopacińskiego adresowanego do naukowców zajmujących się dziedzictwem kulturowym Lublina, którzy pracują poza terenem województwa lubelskiego i w celu realizacji oryginalnego projektu badawczego zamierzają skorzystać z miejscowych archiwów, bibliotek lub muzeów. Organizatorem konkursu stypendialnego jest Collegium Artium we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN” i przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Matteo Piccin- absolwent slawistyki na Uniwersytecie "Ca' Foscari" w Wenecji. Rozprawę doktorską poświęcił etno-wyznaniowej polityce carskiej w Królestwie Polskim na przykładzie "sprawy chełmskiej" w latach 1831-1912. Autor artykułów na temat stosunków polsko-rosyjskich w XIX w. na łamach włoskich czasopism slawistycznych "Russica Romana", "Studi Slavistici", a także w „Przeglądzie Wschodnim” i wydawnictwach rosyjskich. Stypendysta m.in. Rządu RP, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Muzeum Historii Polski.

Program badawczy realizowany przez dra Piccina podczas projektu stypendialnego dotyczy sporu rosyjskich i polskich elit (publicystów, historyków, urzędników oraz duchowieństwa Kościołów prawosławnego, grecko-katolickiego i rzymsko-katolickiego) w okresie rozpowszechniania się idei nacjonalistycznych (1863-1915). Szczegółowej analizie zostanie poddana argumentacja używana podczas polemik (w prasie, dyskusjach publicznych, publikacjach książkowych) na temat narodowościowej oraz wyznaniowej tożsamości miasta i regionu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej