W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wykład prof. Christiny von Braun nt. stereotypów płci w uprzedzeniach antysemickich.

Data rozpoczęcia 2007-10-17
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wykład

Profesor Christina von Braun z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie wygłosi wykład o stereotypach płci w uprzedzeniach antysemickich.

Profesor Christina von Braun od lat zajmuje się niebezpiecznymi fobiami wobec kobiet, Żydów i gejów. Autorka 50 filmów i kilkunastu książek o historii i współczesności kultury, a także roli kobiet we własnej rodzinie. Wieloletnia dziekanka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Humboldtów, kieruje obecnie Instytutem Kulturoznawstwa i Collegium Doktoranckim „Płeć jako kategoria wiedzy”.
Christina von Braun jest humanistką par excellence, zajmuje się bowiem podmiotowością w wielu aspektach: nieświadomości, płci, tożsamości oraz inności, kultury-sublimacji, sakralizacji i sekularyzacji, historii, przesądów i ich pokonywania, twórczości. Jej teksty przełożone zostały na wiele języków.
Maria Janion cytuje w studium Niesamowita Słowiańszczyzna zdanie Christiny von Braun „Wraz z sekularyzacją w mitologii wszystkich krajów europejskich pojawiło się przypisanie kobietom roli ofiar i zbawicielek”. Ta diagnoza pochodzi z eseju von Braun „Żyd” i „kobieta” - dwa stereotypy „innego” w antysemityzmie niemieckim wieku dziewiętnastego.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne