W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład z cyklu pt. "Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji"

Wykład z cyklu pt. "Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji"
Data rozpoczęcia 2012-02-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wykład

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na wykład z cyklu pt. "Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji"

Dr Piotr Majewski
Claude Cahun (1954-1984) - meandry surrealnej wyobraźni

Twórczość Claude Cahun wzbudza dziś żywe zainteresowanie zarówno badaczy kultury, jak też szerokiej publiczności. Fotografka i autorka „obiektów poetyckich”, towarzyszka poszukiwań André Bretona, Man Raya i innych surrealistów, realizowała ideał wolności i buntu wobec społecznych i etycznych konwencji w dobie triumfu historycznej awangardy. Pośród wielorakich fotografii szczególne miejsce zajęły jej autoportrety, w których z ogromną fantazją Cahun wcielała się w role kobiece i męskie, literackie i teatralne. Jako jedna z pierwszych przewrotnie i dowcipnie demistyfikowała stereotypy narosłe wokół pojęcia tożsamości płci.

SZALEŃSTWA WYOBRAŹNI, KAPRYSY FANTAZJI

Trzeci cykl wykładów otwartych z historii sztuki, zatytułowany „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, przygotowany we współpracy Instytutu Historii Sztuki KUL z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, jest zaproszeniem słuchaczy do wędrówki w krainę artystycznej fantazji. Sąsiadują w niej ze sobą najbardziej niezwykłe utopie artystyczno społeczne, najbardziej niespotykane indywidualne dążenia, pragnienia i obsesje twórców, najbardziej oryginalne popisy wirtuozów imaginacji i najbardziej wyraziste przejawy stwórczej siły ludzkiej fantazji. Jest to kraina, która przypomina labirynt – wiele w niej ścieżek ślepych, prowadzących do zatracenia, do zguby; lecz – jak się okaże – nie ma z niej jednego wyjścia, wyobraźnia bowiem podsuwa coraz to nowe rozwiązania. Nasze wykłady mają być wprowadzeniem do fascynującej historii fantazji artystycznej jako narzędzia twórczego, metody artystycznej i teoretycznej analizy źródeł oraz celów sztuki. Chcemy nie tylko rozwiać najróżniejsze mity i nieporozumienia, dotyczące dziejów i funkcjonowania wyobraźni artystycznej. Pragniemy także, poprzez ukazanie historii szaleństw artystycznej fantazji, poruszyć Państwa wyobraźnię i zachęcić do studiowania sztuki, do ćwiczenia wyobraźni poprzez sztukę oraz do poszerzania horyzontów, dzięki spotkaniu z twórczą imaginacją.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej