W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego

Wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego
Data rozpoczęcia 2016-10-01
Data zakończenia 2016-11-08
Miejsce Sala kinowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, ul. Plac Teatralny 1
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

1 października w Galerii Saskiej, dzięki współpracy Urzędu Miasta, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pojawią się fotografie Czesława Czaplińskiego. Lublinianie zobaczą wybór prac artysty pt. „Portrety Kwiatów, Miast Ludzi“, kuratorem wystawy jest Profesor Leszek Mądzik.

Czesław Czapliński to znany na całym świecie artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Urodził się w 1953 roku w Łodzi, a od 1979 r. dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork i Warszawę. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie. Zasłynął, jako portrecista słynych osobistości, a jego życie i twórczość stały się tematem kilku filmów np. „Arystokrata kwiatów”.

Fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Byli wśród nich m.in.: Wojciech Tomczyk, Nina Andrycz, Gustaw Holubek, Shirley MacLaine, Jan Kulczyk, Ewa Braun, Zbigniew Rybczyński, Witold Lutosławski, Zbigniew Religa, Zdzisław Beksiński, Hanna Bakuła, Aleksander Wolszczan, Vladimir Horowitz, Janusz Głowacki, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Susan Sontag, ks. Jan Twardowski, Lech Majewski, Jacek Kaczmarski, Luciano Pavarotti, Muhammad Ali, Arthur Ashe Jr., Cindy Crawford, Alain Delon, Catherine Deneuve, Umberto Eco, Jane Fonda, Michael Jackson, Garri Kasparow, Sophia Loren, Liza Minnelli, Roger Moore, Richard Nixon, Gregory Peck, Roman Polański, Isabella Rossellini, Omar Sharif, Brooke Shields, Tina Turner, Andy Warhol, Raquel Welch.

Jest autorem i współautorem 30 albumów i książek, m.in.: "Saga rodu Styków" (1989),"Pasje Jerzego Kosińskiego" (1993), "Portrety" (1995), "Twórcy końca wieku" (2000), "New York przed i po 11 września 2001" (2002), "Wszechświat ks. Jana Twardowskiego" (2002), "Adwokaci w walce o sprawiedliwość" (2004) i "Sztuka fotografii - Fotografia portretowa" (2004), "Artyści" (2007), "Michael Jackson" (2009), "Przejścia nie ma" (2010), "J.B.Dorys - Kazimierz nad Wisłą 1931-1932" (2010), "Eugeniusz Gerlach. Malarstwo 1959-2009" (2011), "Artyści Europie" (2011 e-Book) i "Bitwa Warszawska 1920" (2011), które często znajdowały się na listach bestsellerów.

Miał 200 wystaw fotograficznych, m.in. w Warszawie, Nowym Jorku, Chicago, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

Prace Czaplińskiego znajdują się w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. Od 1981 roku prowadzi Photo Medium Co., agencję fotograficzną, która współpracuje z najbardziej znanymi wydawnictwami, pismami i klientami na całym świecie. Był fotografem na wielu ważnych wydarzeniach, jak: podróż Jana Pawła II do Polski i USA, obchody 100-lecia Statuy Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzeniach Ogólnych ONZ, kampaniach prezydenckich, wizytach Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Polsce:

Wystawa: od 1 do 8 listopada 2016 roku, Al. Racławickie, ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie

Galeria Saska (d. na Płocie) funkcjonuje od 2014 roku. Od roku 2015 organizatorem wystaw w Galerii Saskiej jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Kuratorem Galerii jest Leszek Mądzik. Wystawy są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin. Ideą przyświecającą przedsięwzięciu jest stałe poszerzanie oferty kulturalnej miasta oraz angażowanie nowych kręgów mieszkańców do większego uczestnictwa w kulturze. Otwarta przestrzeń wystawiennicza wpływa także na wizerunek miasta, unaoczniając jego ukierunkowanie na kulturę i dialog.

W Galerii Saskiej prezentowane były prace m.in. Michała Batorego, Tomasza Sikory, Andrzeja Różyckiego, Wojciecha Gepnera, Andrzeja Pągowskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej