W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: "Galeria Saska" Michał Batory

Wystawa: "Galeria Saska" Michał Batory
Data rozpoczęcia 2015-04-17
Data zakończenia 2015-05-31
Miejsce Ogród Saski, Aleje Racławickie 1-3
Kategoria Akcja

Ekspozycja prac Michała Batorego, jednego z najwybitniejszych współczesnych plakacistów, otwiera cykl wystaw plenerowych Galerii Saskiej. Plakaty można oglądać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie, wzdłuż Alei Racławickich, vis-à-vis Centrum Spotkania Kultur. Będą prezentowane do 31. maja br.

- Galeria Saska jest doskonałym przykładem ożywienia przestrzeni miasta. Chcemy prezentować elementy kultury szerszej publiczności, poza zamkniętymi salami muzeum czy galerii. Pojawienie się jej w przestrzeni publicznej pozwala na większą interakcję z odbiorcą - mówi Piotr Franaszek Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lubinie.

Galeria Saska kontynuuje inicjatywę Galerii na Płocie, którą w ramach działalności impresaryjnej prowadził w ubiegłym roku Teatr Stary w Lublinie. Obecnym, nowym organizatorem wystaw jest właśnie Centrum Spotkania Kultur. Ideą przedsięwzięcia jest stałe poszerzanie oferty kulturalnej miasta oraz próba zaangażowania mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Opiekę artystyczną nad galerią ponownie objął prof. Leszek Mądzik.

Na wystawie aktualnie oglądać można ponad 70 prac Michała Batorego. Autor należy do najbardziej cenionych plakacistów na świecie. – Plakat w przestrzeni publicznej funkcjonuje jako znak graficzny, logotyp i trafia do wszystkich, nawet do przypadkowych ludzi. Oprócz grafiki i formy zawiera jeszcze sens. To co najbardziej podoba mi się w plakacie to akt artystyczny, komunikacyjny, który jest widziany przez dużą ilość osób – podkreśla Michał Batory.

Jego prace prezentowane były w prestiżowych galeriach, m.in. w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Od 1987 roku autor na stałe mieszka i tworzy we Francji. W Polsce Batory znany jest szerszej publiczności dzięki okładkom książek wydawnictwa „Drzewo Babel”. Za jego sprawą stały się one znakiem rozpoznawczym oficyny. Do końca roku Centrum Spotkania Kultur zaplanowało jeszcze trzy wystawy. Galeria Saska zaprezentuje ekspozycje prac Adama Bujaka - autora ponad 130 albumów fotograficznych, towarzysza pielgrzymek papieża Jana Pawła II, Stefana Okołowicza - fotografa, kolekcjonera zbiorów fotografii Witkacego oraz biennale plakatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Organizator: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Kurator Galerii: prof. Leszek Mądzik
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej