W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Muzyczne laboratorium tradycji"

Wystawa "Muzyczne laboratorium tradycji"
Data rozpoczęcia 2011-10-13
Data zakończenia 2011-10-31
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

Wystawa prezentująca fotografie Orkiestry Św. Mikołaja.
Autor fotografii: Maciej Niećko.
Aranżacja: Agnieszka Gurczyńska, ACK UMCS Chatka Żaka.

Dziedzictwo kultury jest wielkim kapitałem pokoleń. Jego obecność decyduje o jakości współczesnego życia. Ale dziedzictwo bez przekazu z pokolenia na pokolenie, dziedzictwo bez tradycji, przepada. Kultywowanie tradycji jest zaś obecnie prawdziwą sztuką.
Działając przez kilkanaście lat pod skrzydłami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i współpracując z jego autorytetami „Orkiestra Św. Mikołaja’ stała się unikalnym „laboratorium tradycji” – miejscem, gdzie powstają nowe sposoby dialogu z kulturą wypracowaną przez pokolenia. Jest to laboratorium otwarte i żywe.
„Orkiestra” zaczynała od ruchu amatorskiego, ale wyrosła z niego, wypracowując własną, niepowtarzalną w skali kraju ofertę kulturalno-artystyczną. Mówi się, że „Orkiestra wymyśliła folk w Polsce”. Okazała się przy tym strukturą trwałą, aktywną, nowatorską, umiejącą radzić sobie w trudnych czasach, z maksymalnym efektem wykorzystywać nawet skromne możliwości. „Orkiestra” w swej pracy znacznie opiera się na środowisku ludzi młodych, które nieustannie tworzy wokół siebie. W różnorakich działaniach „Orkiestry” współistnieją: muzyka, etnografia, animacja kulturalna, sztuki plastyczne, działania artystyczne, informatyka, lingwistyka, estetyka, dziennikarstwo, geografia, ekonomia, historia, pedagogika i kulturoznawstwo – to tylko najważniejsze dziedziny.

Laboratoria są czyste, jasne i tajemnicze. Zamknięte i odizolowane. Laboratorium jest jak czarodziejskie pudełko – wrzucasz w nie dane i po jakimś czasie otrzymujesz wynik. Tylko wewnątrz wiadomo dlaczego taki, a nie inny. Ale właściwie to nic zaskakującego, bo świat jest pełen różnych pudeł i pudełeczek. Bierzesz pudełko, poruszasz palcami i słyszysz dźwięki. Różne pudełka, różne palce, różne dźwięki. Nie wiemy dlaczego jedne dźwięki wywołują w nas radość, a inne smutek. Poruszasz palcami i wywołujesz śmiech lub łzy, zmieniasz prosty ruch w trudne emocje. Emocje z pudełek, które nie mają okien, ani drzwi – ludzie – maszyny emocji. Tysiące laboratoriów, ogromne magazyny wiedzy, umiejętności i receptur.

Muzyczne Laboratorium Tradycji jest wystawą-instalacją. Aby do niego wejść trzeba przejść przez przejście dezynfekcyjne…

Agnieszka Gurczyńska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej