W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa rzeźby Andrzeja Szarka

Wystawa rzeźby Andrzeja Szarka
Data rozpoczęcia 2019-07-06
Data zakończenia 2019-08-06
Miejsce Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, ul Rynek 8
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Andrzej Szarek, to postać, której nie trzeba przedstawiać znawcom i miłośnikom sztuki. Niezwykle wszechstronny artysta, „człowiek renesansu”. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, które w jego rękach zyskują nowe znaczenie i ponadczasowość, a w zderzeniu z realizacją wizji i artystycznej wyobraźni stają się pełnoprawnymi obiektami sztuki, tworzą intelektualną przestrzeń, prowokującą do myślenia, demaskującą rzeczywistość.

Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim miniatury rzeźbiarskie, ale nie zabraknie też ciężkich i wielkich gabarytów.

SZAREK Urodził się 17 stycznia 1958 r. w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 r. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W 2005 r. otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie Sztuki Piękne. W latach 1985-1990 prezentował rzeźby z Grupą „...kim jesteś”. W latach 2000-2008 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Motto wystawy: „Widzę otaczającą mnie rzeczywistość w objęciach emocji i pożądliwości. Poprzez sztukę ogarniam tych, którzy świadomość siebie mają ponad wszystko. Dokonują zatem wyboru między konsumpcją a duchowością. Rzeźba i każde działanie twórcze mają podobne założenia. Poprzez sztukę zadaję pytania, prowokuję do wymiany myśli. Dokładam cegiełkę do wolno rozwijającej się strefy człowieczeństwa. Moja przestrzeń osobista zbudowana jest z fantazji i potrzeby istnienia w obszarze wielokulturowej wspólnoty – w myśli i czynie”.  /Andrzej Szarek, 13.06.2019/