W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa: Trzy plagi
Data rozpoczęcia 2019-09-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2019-11-10
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 10.11.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Spotkanie z artystami i artystkami: 01.09.2019 (niedziela), godz. 15.00; prowadzenie: Edwin Bendyk; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)

Artyści i artystki:
Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Przemek Branas, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Dorota Nieznalska, Dorota Podlaska, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Marek Wasilewski, Wojciech Wilczyk, Wspólnota międzygatunkowa, Monika Zadurska-Bielak, Artur Żmijewski

Kuratorka: Magdalena Linkowska
Współpraca: Waldemar Tatarczuk

Artyści i artystki wybrane w otwartym naborze:
Pamela Bożek, Sylwia Brzyszczyk, Marianna Grabska, Barbara Gryka, Magdalena Hoffa, Łukasz Horbów, Daniel Kotowski, Piotr Krzymowski, Justyna Lach, Aleksandra Liput, Gustaw Maj, Agnieszka Mastalerz, Dominika Piętak, Agnieszka Sejud

Kuratorki: Agnieszka Cieślak, Magdalena Linkowska

Wystawa „Trzy plagi” zostanie otwarta 1 września 2019 roku w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jej tytuł został zaczerpnięty z wydanej w 1993 roku słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego „Imperium”. Autor ostrzega w niej: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność”.

Zaprezentowane podczas wystawy prace odnoszą się bezpośrednio do zawartych w cytacie „plag” lub do pokrewnych im niebezpieczeństw, takich jak faszyzm. Wszystkie wymienione problemy mają złożony charakter i stanowią bogaty obszar badawczy dla wielu teoretyków i uczonych. Jednak dla rosnącej liczby ludzi jest to już nie tylko teoria, a coraz bardziej widoczne i odczuwalne zagrożenie dnia codziennego. Wymienione zjawiska nasilają się, w mniejszym lub większym stopniu, nie tylko w Polsce i Europie, ale w wielu innych miejscach na świecie. Takie pojęcia jak naród, rasa, religia są coraz częściej wykorzystywane przez organizacje populistyczne i neofaszystowskie.

Wystawa, podczas której zaprezentujemy ogółem dzieła 43 artystek i artystów, będzie składała się z dwóch części. Do pierwszej zaproszone zostały najwybitniejsze artystki i artyści polscy, których prace mają formę cyfrową. W drugiej wezmą udział urodzeni po 4 czerwca 1989 r. studenci i studentki oraz młodzi absolwenci i absolwentki uczelni artystycznych.

Data otwarcia wystawy – 1 września – nie jest przypadkowa i wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wpisuje się także w działania ogólnopolskiego porozumienia osób i instytucji, które w dniach 1.09.2019-8.05.2020 postanowiły zorganizować Rok Antyfaszystowski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej