W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zwiedzanie wystawy "Lublin. Pamięć Miejsca"

Zwiedzanie wystawy "Lublin. Pamięć Miejsca"
Data rozpoczęcia 2011-02-26
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Zwiedzanie

Bezpłatne zwiedzanie wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca” z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się w 20-osobowych grupach. Wejścia o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00.

Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” to zmodernizowana i uzupełniona forma wystawy „Portret Miejsca”, która od 1999 roku funkcjonowała we wnętrzach Bramy Grodzkiej. Nowa wystawa poświęcona wielokulturowemu, przedwojennemu Lublinowi w sposób szczególny skupia się na tematach, związanych z realizowanymi w Ośrodku programami: Historia Mówiona oraz przestrzeń i ikonografia przedwojennego Lublina.

Programowi Historia Mówiona została poświęcona sala – Archiwum Historii Mówionej, w której relacje zostały udostępnione w postaci segregatorów oraz w formie krótkich fragmentów relacji tworzących instalację Ściana Pamięci – Ściana Głosów. Instalacja zawiera wspomnienia o przedwojennym polsko-żydowskim Lublinie. W skrzyneczkach tworzących Ścianę Pamięci można odsłuchiwać wspomnienia mieszkańców o jego charakterystycznych miejscach i osobach.

Temat dotyczący urbanistyki Lublina obejmuje przede wszystkim dokumentację zabudowy przedwojennego Lublina. Materiały zostały opracowane i zaaranżowane na wystawie jako „Archiwum Miasta”, obejmujące Stare Miasto i dawną dzielnicę żydowską. Każdej istniejącej w okresie międzywojennym kamienicy poświęcony jest segregator zawierający usystematyzowane materiały archiwalne, historyczną i współczesną dokumentację fotograficzną, mapy, wycinki prasowe, teksty literackie i relacje Historii Mówionej.

Z kolei zasoby Archiwum Ikonografii Lublina prezentowane są na całej wystawie za pomocą ram cyfrowych, lightboxów i fotoplastykonów.

Modernizacja wystawy została zrealizowana z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo Kulturowe, priorytet: Wspieranie działań muzealnych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej