W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin nad łąką przysiadł

Lublin nad łąką przysiadł
31.07.201908:00

Łąki kwietne w naszym mieście cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Kontynuujemy te działania. Odstąpiliśmy od koszenia pasów drogowych w niektórych lokalizacjach, gdzie powstały naturalne łąki kwietne. W ramach kolejnego projektu „Lublin nad łąką przysiadł” realizowanego w ramach III edycji Zielonego Budżetu nie tylko powstanie 6 nowych, naturalnych łąk, ale mieszkańcy będą mogli dokładniej poznać ich specyfikę, szczegóły dotyczące występujących na nich roślin i owadów, a szczególnie zapylających kwiaty pszczół.

- Cieszę się, że łąki kwietne, zarówno te zasiewane, jak i te naturalne, spotkały się z zachwytem dużej części mieszkańców naszego miasta. Jestem przekonany, że z czasem przekonamy do polubienia i docenienia tych niezwykle bogatych przyrodniczo i urokliwych terenów zieleni wszystkich Lublinian. Miejsce dla łąk kwietnych znajdzie się nie tylko na wsi, ale również na terenach miejskich. Liczymy na to, że zebrane doświadczenie pozwoli nam zapoczątkować program „LUBłąki”, którego założeniem będzie stworzenie jak największej ilości naturalnych łąk w przestrzeni miasta. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekt zakłada przede wszystkim utworzenie na terenach miejskich łąk kwietnych, które to dotychczas spotkały się z ogromną sympatią mieszkańców w 6 nowych lokalizacjach:

  • przy al. Kompozytorów Polskich,
  • na polanie przy al. Solidarności/ul.Prusa,
  • przy ul. Doświadczalnej,
  • w pasie zieleni przy Dworku Graffa,
  • przy ul. Romantycznej,
  • przy ul. Lwowskiej (między rondami).

W projekcie ważne będzie przede wszystkim przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej z uwzględnieniem, m.in.: spotkań otwartych lub warsztatów, wykonaniem rozmieszczeniem tablic informacyjnych, oraz opracowaniem specjalnej ścieżki edukacyjnej o łąkach kwietnych i ich małych mieszkańcach. Uczestnicy zwiedzą miejskie pasieki na dachach, będą mogli stworzyć własne domki dla owadów zapylających czy wziąć udział w warsztatach siewu roślin kwitnących.

- Tegoroczny sezon wegetacyjny jest okresem, w którym prowadzimy pilotażowy program obserwacyjny terenów zieleni w pasach drogowych, które posiadają potencjał naturalnych łąk miejskich. Ograniczone koszenie trawników pozwala nam obserwować rodzaj, ilość, zagęszczenie oraz czas kwitnienia roślin, które się na nich pojawiają. Dzięki temu będziemy mogli wstępnie wytypować tereny zieleni, które już od początku przyszłego sezonu wegetacyjnego traktowane będą w sposób specjalny jako samowystarczalne trawniki ekstensywne. - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Miasto oznaczy naturalne łąki specjalnymi tablicami z informacją „tu kosimy rzadziej”. Będziemy starali się zapewnić łąkom niezbędne zabiegi m.in. obkaszanie części brzegowych tak, aby rozrastające się rośliny nie powodowały utrudnień widoczności, nie zawężały skrajni jezdni, chodników czy ścieżek rowerowych. Ponieważ rośliny w chwili koszenia będą już wysokie, a ich masa będzie znaczna, po skoszeniu i po zakończonym kwitnieniu oraz samoistnym wysiewie nasion, cały pokos zostanie zebrany.

Celem całego projektu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną ilość funkcji i pozytywnych cech łąk kwietnych oraz trawników kwitnących, ekspansywnych – zarówno tych zakładanych, jak i tych naturalnych. Łąki kwietne i naturalne trawniki kwitnące nie wymagają regularnego i częstego koszenia, sprzyjają oczyszczaniu powietrza poprzez zatrzymywanie pyłów i zanieczyszczeń, dobrze zatrzymują wodę w glebie, co jednocześnie wpływa na zmniejszone przesuszanie terenu, a jako powierzchnie biologicznie czynne, bogatsze niż trawniki, korzystnie wpływają na obniżenie temperatury otoczenia.

Kwitnące trawniki i łąki są źródłem pożywienia oraz schronieniem dla wielu gatunków owadów- trzmieli, pszczół, motyli, ale również ptaków, płazów, a nawet niewielkich ssaków. Wiele roślin występujących w składzie, to rośliny miododajne, kwitnące, które swoimi barwami urozmaicają wizualnie otoczenie, a niezwykłym zapachem przyciągają nie tylko owady, ale i przechodniów. Na łąkach kwietnych nie stosuje się środków ochrony roślin i nawozów, co dodatkowo czyni je terenami ekologicznymi.

W tym roku łąki zasiane są łącznie na obszarze około 1 ha i kwitną w następujących lokalizacjach:

  • ul. Głęboka – od skrzyżowania z al. Kraśnicką do ul. Wileńskiej,
  • ul. Nałęczowska – przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką,
  • al. Unii Lubelskiej,
  • Wąwóz Rury,
  • Zalew Zemborzycki,
  • Rondo im. Mokrskiego,

Pliki do pobrania